OPTACID granulált porkeverék
betegtájékoztató
1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER AZ OPTACID GRANULÁTUM ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
Az Optacid granulátum az alábbi állapotok tüneti kezelésére használható: a gyomornedv kórosan változó mértékű savassága, savhiányos állapotok, savtúltengés, rendszertelen étkezés okozta gyomorpanaszok, savhiány miatti emésztési problémák (hasmenés), gyomornedv-elválasztás zavarain alapuló bőrtünetek, gyomor- és nyombélfekély.
A Optacid granulált porkeverék vízben történő feloldását követően a gyógyszerben lévő két szervetlen só, nátrium-dihidrogén-foszfát-dihidrát és a nátrium-hidrogén-szulfát ún. pufferoldatot képez, amely képes mind az optimálisnál savasabb, mind pedig az optimálisnál lúgosabb kémhatású (pH-jú) gyomornedv savasságának élettanilag normális tartományba történő beállítására. Ezért az Optacid egyaránt alkalmas a savtúltermelődéses és a savhiányos állapotok tüneti kezelésére.
Az Optacid által a gyomorban biztosított 2,7 körüli pH-érték lehetővé teszi az ott termelődő pepszin emésztőenzim megfelelő működését, amelynek fehérje-emésztési optimuma pH 2 körül van. Az Optacid alkalmazása esetében nem áll fenn a gyomornedv kémhatása túlságosan lúgos irányba tolódásának kockázata, amely csökkentené az emésztés hatékonyságát.
Az Optacid granulált porkeverékben lévő nátrium-hidrogén-karbonát (szódabikarbóna) és citromsav a vizes oldatban egymással reagálva széndioxid gázképződés révén pezsgőhatást biztosít, amelynek következtében a granulátum szemcsék gyorsabban oldódnak.
OPTACID granulált porkeverék GYÓGYSZERINFÓK
Hatóanyag
sodium dihydrogen phosphate, sodiumhydrogensulfate
Meditop
vény nélküli
Kiszerelések
- (60 g)
Betegtájékoztató tartalom
2. TUDNIVALÓK AZ OPTACID GRANULÁTUM ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne szedje az Optacid granulátumot
Gyógyszer-intolerancia (pl. a bevételt követő hányinger, hányás), metabolikus acidózis (többféle eredetű, a vér túlságos savasságával járó állapot) és az erre hajlamosító állapotok, veseelégtelenség, dekompenzált szívelégtelenség, ödémás (vizenyős) állapotok.
Az Optacid granulátum fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
Az Optacid nem hatékony olyan esetekben, amikor a gyomorsavtermelés normális.
Az Optacid tüneti kezelést nyújt, és nem pótolja az alapbetegség célzott terápiáját, csakúgy, mint az életmódbeli, illetve táplálkozási problémák rendezését.
Ha a panaszok néhány napi szedést követően nem javulnak, vagy ha a gyomornedv túlságosan savassá (alacsony pH-értékűvé) válik, az Optacid szedését fel kell függeszteni.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek
Gyógyszerkölcsönhatások az Optaciddal kapcsolatban nem ismeretesek.
Terhesség és szoptatás
Az Optacid összetevői között citromsav és szervetlen sók (nátrium-hidrogén-szulfát, nátrium-dihidrogén-foszfát-dihidrát, nátrium-hidrogén-karbonát) szerepelnek. A nátrium- és a hidrogénion, valamint a megfelelő anionok (szulfát, foszfát, hidrogén-karbonát, citrát) más forrásból jelentős mennyiségben jutnak/juthatnak a szervezetbe és vesznek részt az életfolyamatokban.
Magzatkárosító hatásukról nincs adat.
Nincs adat arról, hogy az Optacid káros hatást gyakorolna a szoptató anyára, illetve a csecsemőre.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Nem valószínű, hogy az Optacid befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekr.
3. HOGYAN KELL SZEDNI AZ OPTACID GRANULÁTUMOT?
A készítmény szokásos adagja:
Felnőtteknek szükség szerint naponta 3-szor 2-4 g (3-szor 1-2 csapott kávéskanál) granulátum.
Gyermekeknek 1-6 éves korban naponta 2-szer 1 g (2-szer 1 csapott mokkáskanál), 7-14 éves korban 2-szer 2 g (2-szer 1 csapott kávéskanál) granulátum.
A granulált porkeverék adagját fél pohár vízben oldva, étkezés közben vagy után kell bevenni.
1 g Optacid megfelel egy csapott mokkáskanálnyi, 2 g Optacid pedig 1 csapott kávéskanálnyi mennyiségnek.
Ha az előírtnál több Optacid granulátumot alkalmazott
Túladagolásról nincs adat. Nagymértékű, akut túladagolás esetén valószínűsíthető a hányinger, illetve a hányás, a gyomornedv túlzott savassága, valamint a hasmenés. Ilyen esetekben az Optacid szedését azonnal fel kell függeszteni és szükség esetén orvoshoz kell fordulni.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így az Optacid granulátum is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Nem zárható ki a hányinger, a hányás, az ödéma képződés fokozódása, illetve a metabolikus acidózis kialakulásának elősegítése.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL AZ OPTACID GRANULÁTUMOT TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 30 °C-on, az eredeti csomagolásban, nedvességtől védve tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje az Optacid granulátumot. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz az Optacid granulátum?
A készítmény hatóanyaga: 800 mg nátrium-dihidrogén-foszfát-dihidrát és
164 mg vízmentes nátrium-hidrogén-szulfát 2000 mg granulált porkeverékben.
Egyéb összetevők: nátrium-hidrogén-karbonát, vízmentes citromsav, szacharin-nátrium, tisztított víz.
Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Fehér, granulált porkeverék.
60 g por, fehér, garanciazáras, HDPE kupakkal lezárt fehér HDPE tartályba töltve, dobozban.