Alvásnehézségek, mit vizsgáltassak meg?
Tisztelt DoktorNő 24 éves fiú vagyok, és az a problémám, 3 hete, hogy egyszerűen éjszaka szinte semmit nem tudok aludni. Forgolódom egész éjszaka. Pedig semmi változás nem történt az életvitelemben, ezért felmerült bennem, hogy ez túlmutat a pszichológiai okokon, lehet hogy valami a szervezetemmel kapcsolatos? Nappal sem alszom egyébként, így nem lehet ez az oka. Kérem segítsen. Egyébként fogalmam sincs, hogy köze lehet-e hozzá, de leírom azért, hogy elég régen refluxos vagyok, az utóbbi időben elég erősen jelen van. Továbbá jelenleg kismedencei gyulladásra is szedek gyógyszert (már mielőtt elkezdtem szedni is alvási problémáim voltak) . Továbbá kb 4-5 hónapja kialakult por allergiám. Ezt meg csak azért írom le, hogy az immunrendszer gyengébb, ehhez esetleg közé lehet? Na de mit lehetne konkrétan megnézetni vérvizsgálatban? Szerény a tudásom ezen a téren, de ha jól gondolom melatonin vizsgálat indokolt lehet, valamint kortizol is, ami ezt a hormont blokkolhatja? Ezen felül mit kellene még megnézetni? Vagy mellékvese probléma okozhatja? Egyébként UH-on nézték a vesémet 2 hete, rendben volt. További kérdésem, hogy a fent említett betegségekkel lehet kapcsolatban ez? Vagy netán azok súlyosbodott változatával? Nagyon meg vagyok ijedve, hogy daganat okozhatja. Illetve, ha esetleg az jönne ki, hogy alacsony lenne a melatonin szintem, azt szervileg mi okozhatja? Illetve még annyi kiegészítésem lenne, hogy Nem az van, hogy fent vagyok hajnalig aztán egyszer csak elalszom, hanem egész éjszaka félálomban forgolódok. Lehetséges, hogy az egészet az okozza, hogy valami miatt a szervezetem hozzá van szokva a kései fekvéshez és emiatt nem tudok aludni, vagy ez pont hogy ezt kizárja és szervi ok lehet mögötte? Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Dr. Dunás-Varga Veronika válasza alvászavar témában
Kedves Kérdező!
Alvászavar hátterében rengeteg tényező állhat és a legtöbbje nem szervi eredetű.
Napközben jelentkezőbstressz, koffein fogyasztás, dohányzás is rossz hatással van az elalvásra, csak úgy mint a rendszertelen evés, a lefekvéshez közeli időpontban történő nehéz vacsora fogyasztása. Az esti órákban túl sok folyadék, illetve alkohol fogyasztása miatt gyakori lehet a vizelési inger, ez is zavarhatja a nyugodt elalvást, valamint a túlzott kékfény ( televízió, monitor, telefon) is inkább serkenti, mintsem altatja az embert. Valamint természetes gyógynövény tartalmú, alvást segítő készítményeket is kipróbálhat. A refluxát is érdemes lenne kezelni, mert a savas gyomortartalom visszacsurgás ingerköhögést és "nemalvást" okozhat.
Ezeket gondolja át és változtasson életmódján. Ha nem következik be javulás, akkor érdemes a következő szintre lépni és szervi okot keresni. A z ön által felsorolt hormonokon túl esetleg pajzsmirigyet nézetnék. Nagyobb kórházakban elérhetőek alvásambulanciák, ahol erre szakosodott orvosok tudnának segíteni.