Toxoplazmózis
Kedves Doktor Úr!
A következő problémával fordulok Önhöz:
2008 januárjában toxoplazmózis betegséget állapítottak meg nálam. Az aviditás index 0, 155 volt, amiből arra következtettek, hogy a primer fertőzés 4 hónapon belül történt. Az akkori orvosom azt mondta nem kell foglalkozni vele, spontán fog gyógyulni. Nem egészen így lett. Hosszú hónapokig hőemelkedésem volt, a nyirokcsomóim csúnyán meg voltak duzzadva, azért visszamentem az orvosomhoz, aki specialistához irányított. 2008 szeptemberében, tehát 9 hónappal később, ismét azt állapították meg, hogy a fertőzés 4 hónapon belüli. Az új orvosom Rovamicinnel kezelt, amit majdnem egy teljes évig szedtem. Azóta még négyszer vettek vért tőlem, de a Rovamicin szedése mellett sem sokat változott az IgM ELISA értékem, az index 8 alá nem ment. Később áttértünk a Sumamedre, mert a Rovamicintől kiütéses lettem. 2009 nyarára végre csökkenni kezdett az IgM értékem, az utolsó vizsgálat szerint lement 2, 6-ra. Ennek nagyon örültem, mert akkor már nagyon szerettem volna gyereket vállalni. Orvosom utasítására abbahagytam a gyógyszer szedését. Készült egy utolsó vérvizsgálat, amelynek alapján az orvosom sok sikert kívánt a baba projekthez. Hamarosan teherbe is estem, most a 9. hétben vagyok. A nőgyógyászom is megcsináltatta a toxoplazma vizsgálatot, ami megint meijesztett, mert az IgM továbbra is 2, 6, vagyis tudomásom szerint magasabb az optimális értéknél.
A kérdéseim a következők lennének:
Mi az oka annak, hogy ilyen hosszan elhúzódik esetemben ez a betegség? Rengeteget olvastam a betegségről, de ilyen példára még nem bukkantam.
A 2, 6-os IgM érték még mindig friss fertőzésnek minősül?
Veszélyes-e a mostani állapotom a magzatra?
Kell-e esetleg gyógyszert szednem?
Nem késtem-e még el, hiszen a baba már 9 hetes?
Milyen eséllyel kahatja el a baba a fertőzést?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Egy aggódó kismama
Dr. Csuth Ágnes válasza toxoplasma témában
Kedves Kismama! Ha a klinikai tünetek megszűntek, a nyaki nyirokcsomók visszahúzódtak, és Ön megkapta a korrekt kezelést (amely megfelelő volt, ahogyan leírta), akkor a szerológiai eredmények miatt már nem kell aggodalmaskodnia. Egy lelet önmagában nem kezelendő. Fontos, hogy kerülje a háziállatokat, ne macskázzon (nem tudom, honnan kapta el a fertőzést, bízom benne, nincs a lakásában macska!). A terhesség alatt érdemes még 2 alkalommal szerológiára vért venni, majd a baba születésekor tőle is! MIvel Ön a kezelést megkapta, nem valószínű, hogy kisbabájánál bármiféle fertőzés jelentkezne. CSak ha újrafertőződik, ezért mondtam, ne simogasson macskát! A szülés után szívesen áttekintem leleteit, illetve, ha bármi érdése van, állok rendelkezésére.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.