Bélgiliszta
Tisztelt Dr. Plósz János!
Decemberben egy kb. 20 cm-es féreg távozott belőlem, ami már nem élt. Rózsaszínes volt, vékony hasonló egy földigilisztához. Nem tudom, mennyire függhet össze vele, de 2 napra rá torokkaparást éreztem és utána több, mint egy hétig köhögtem, levert voltam, lázam nem volt. A háziorvos Wermoxot írt fel 2 hétig 1 szemet/hét. Majd 2 hét múlva volt egy újabb Wermox kezelés 3 napig 2 szem/nap (én kértem a neten láttam bizonyos férgeknél így alkalmazzák). Aztán be lett küldve egy széklet, minta, ami negatív lett., De nem vagyok nyugodt.
Az Önök honlapján olvastam olyan féregről, aminek a lárvája felszívódik a szervekbe pld tüdő és aminek a kipusztítására másfajta hatóanyagot is használnak nem csak mebendazolt.
Milyen férgem lehetett? Van kutyánk 5 éve, az első félévben bent lakott velünk, már nem, a múlt évben kicsit elhanyagoltuk a féregtelenítését.
Kérdésem, hogy milyen vizsgálatokat végeztessek el, amiből a lárvák is kimutathatók, mi a kezelés ellenük és hogy igazolható biztosan a féreg és lárva mentesség?
Mióta élhetett bennem a féreg mitől halhatott el és lehet-e több is? A gyógyszeres kezelés alatt és után sem láttam másikat a székletbe.
Van egy három éves kislányom az ősszel szemgyulladása volt. Szeretném kivizsgáltatni, hogy a kutyánktól vagy a nagyszülőknél lévő cicáktól (amik nincsenek oltva és féregtelenítve) nem-e kaphatott el valamit (toxocarist), vagy, hogy van-e benne élősködő és lárvák. Mi a teendő az ő esetében?
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Plósz János válasza féregfertőzés témában
Leírása alapján orsóférgessége lehetett., Hogy mitől pusztult el, azt megmondani nem tudom. Masszív fertőzésnél (szájon át) a bélből a véráramba jutó és a tüdőbe kerülő lárvák okozhatnak köhögést, fulladást, véres köpetet. Azonban mivel Önnek a féreg pusztulása után volt léguti panasza, én nem hoznám összefüggésbe vele. A bélférgesség kimutatására a széklet-parazita vizsgálat szolgál (direkt székletkenet), ennek ismétlése fokozza a vizsgálat érzékenységét (általában 3 külön, minta vizsgálatát javasoljuk). Ha nem ismert a férgesség típusa, kombinált féregellenes kezelést szoktunk alkalmazni (Vermox-Klion-Decaris), ez a hármas kombináció a hazánkban előforduló férgek mindegyike ellen hatásos. A gyermek esetében is a székletvizsgálat az elsőként választandó, valamint láz, illetve egyéb szervi eltérések esetén vérből való ellenanyag-meghatározás (Toxoplasama, Toxocara irányába).
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.