Polycythemia, polyglobulia, erythrocythozis
Tisztelt Doktor Nő / Úr!
Tavalyi évben volt egy kardiális atípusos rosszullétem. 33 éves férfi vagyok, a rosszullét előtt teljesen egészséges, azóta is nagyjából problémamentes.
Kivizsgáltak kardiológián, tüdőgyógyászaton, arteriográfus is vizsgált, készítettek hasi-, kismedencei-, verőér-, pajzsmirigy UH-t, készült több laborvizsgálat is, az eredmények mindenhol negatívak, a laborokban néhány minimális eltéréssel.
Egy kivétel volt már a rosszullétkor és azóta is, meg, mint kiderült már egy 4 évvel ezelőtti laboron is hasonló volt a kép, magas a HGB, HCT és RBC értékek...
Hematológiai kivizsgálás polycythemia gyanújával, amit sem a fizikális, sem a genetikai kivizsgálás nem erősített meg. A kivizsgálást kezdetétől vérlebocsátások vannak, mostmár ritkábban 6-8 hetente.. Az eredmények két vérlebocsátás között RBC: 6, 40; HGB: 174; HCT: 53% értékre kúsznak vissza. Szinte mindig ezek az értékek és azon a bizonyos régi leleten is ezek szerepelnek, ezek a normálértékeim.. Most a leleteken a polyglobulia, erythrocytózis kifejezések tűnnek fel.
A rosszullét előtt és azóta is problémamentes, jó egészséggel megáldott fiatal voltam.. (Alkoholt alkalmanként nagyobb, mennyiséggel fogyasztok, korábban erős dohányos voltam, manapság napi 10-15 szál.)
Szeretném tudni, hogy most akkor beteg vagyok vagy sem? Milyenek a hosszú távú kilátásaim? Elég rémisztő dolgokat lehet olvasni fenti betegségekről! Fenti laborértékek kórosak vagysem?
Üdv.: András
WEBBeteg Szakértő válasza poliglobulia témában
Kedves András! Az Ön által leírtak alapján valószínűsíthető, hogy ún. szekunder poliglobuliában szenved, melynek legfőbb oka a dohányzás. Erős dohányosoknál megfigyelhető, hogy mivel a tüdő relatíve kevesebb oxigén felvételére képes, a szervezet ezt úgy kompenzálja, hogy a normálisnál több vörösvértest termelődik, mely a vérben az oxigént szállítja. Így a vér "besűrűsödik", és megnő a rizikója az átmeneti keringési zavaroknak, esetleg vérrögösödésnek. A legokosabb, amit tehet, hogy teljesen felhagy a dohányzással - a napi 10-15 szál is sok! -, és így esetleg van esély arra, hogy a laborparaméterei idővel normalizálódnak, nem lesz szükség "csapolásra". Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.