Van-e összefüggés sncumar tabletta szedése és vashiány kialakulása között?
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Én egy 25 éves lány vagyok, aki már kisebb-nagyobb megszakításokkal syncumar tablettát szed 5 éve, és állandóan szednem kell. Vérvételen a vasam 3.8 lett (ref. 6.6-), transzferrin szaturáció 5.02umol/l (ref. 15-) Vizeletemben 5 vörösvértest, kevés baktérium és kevés laphámsejt található. Haematológia, egyéb vizeletvizsgálat rendben. Haemostasis INR 2.49. Rabyprexet szedek 3 hónapja refluxbetegségre, tüneteim elmúltak azóta. Illetve van egy megnagyobbodott, valószínűleg meghegesedett nyirokcsomóm is ágyékban, amit 7hónapja megfigyelnek 17, 5 mm, mivel igen tömött, nem ajánlották a tűbiopsziát és a műtétet sem, hasban minden negatív, mellkasrtg negatív, serológiai és limfóma kizárására végzett vérvizsgálat negatív lett, relatív granulocytosist állapított meg.
Azt szeretném megtudni, hogy a nyirokcsomóm, a savlekötő gyógyszerem vagy a sncumar állhat-e a vashiány hátterében? Milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetnem még?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Vámos Orsolya
Dr. Bene Orsolya válasza vashiány témában
Kedves Orsolya! Fiatal hölgyeknél a vashiány hátterében legtöbbször a menstruációs vérvesztés áll. A táplálékban levő vasnak a gyomor-bél huzamból való felszívódásához savas közegre van szükség, így a savlekötő hatású Rabyprex is "ludas" lehet. Elméletileg az is elképzelhető, hogy a Syncumar szedése miatt gyakrabban fordul elő kisebb-nagyobb nyálkahártyavérzés Önnél, s ez vashiányhoz vezet. Szinte biztos, hogy a nyirokcsomóhoz semmi köze nincs. Nőgyógyászati és gasztroenterológiai vizsgálatot javasolnék, illetve szóba jön vaspótlás injekció vagy tabletta formájában.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.