Ingadozó vérnyomás beállítása, kezelése
Kamaszkorom óta migrénes vagyok. Kb. 10 éve kezdődött a magas vérnyomásom. A háziorvosom szerint a stressz az oka. Változó a mértéke, 170/110-nél nem magasabb. Renitecet és Concort kaptam. Sokáig nem volt gond. Aztán néhány éve inkább alacsony lett a vérnyomásom, ezért abbahagytam a folyamatos gyógyszerszedést és csak akkor vettem be, ha pl. hidegfront hatására felszaladt a vérnyomásom. A közelmúltban egy rutinvizsgálatnál ismét 170/100-at mért az orvos és azt javasolta, hogy váltsunk gyógyszert. Arbartan -50 mg- tablettát kaptam. Reggel kell bevenni egy felet. Az utóbbi időben rendszeresek a hidegfrontok és az első néhány napot kivéve, napok óta délelőtt 11-re már 160 körül van a vérnyomásom. Hiába veszem be a másik felét az Arbartannak, csak akkor megy le, ha elszopogatok 1/4 Tensiomint. Azonban egy idő után ez nagyon leviszi. A fejem ilyenkor ugyanúgy fáj, mint, amikor magas.
Igaz, hogy az arbartan tájékoztatója szerint 6 hét múlva éri el igazán a vérnyomáscsökkentő hatást, de mit tegyek addig?
Mostanában a stressz (sorsfordító kérdések) eléggé jelentős mértékben jelen van az életemben. Lehet, hogy ez az oka az erős vérnyomásemelkedésnek.
A háziorvosom szerint az ingadozásra nincs gyógyszer. A Béres antifront-ot javasolja. Sajnos úgy érzem, hogy az sem segít. Lehet, hogy folyamatosan kellene szedni?
Mit javasolnak, mit tegyek?
Köszönettel: V. Éva
Dr. Csanádi Gábor válasza ingadozó vérnyomás témában
Kedves kérdező! Lehet, hogy érdemes lenne reggel egyszerre bevenni az egész tabletta Arbartant - a kiugró értéket nehezebb csökkenteni, mint az emelkedést megelőzni (a szokásos kezdő adag egyébként 50 mg). A stresszes időszakban átmenetileg megpróbálható egy kis nyugtató szedése, bár itt fennáll a hozzászokás veszélye (esetleg szakképzett segítő bevonása, stresszoldó technikák elsajátítása is szóba jön). Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.