Vérnyomás helyes mérése
Tisztelt Doktornő/Úr.
A férjemmel midketten vérnyomásproblémával küszködünk. Mindketten 70 évesek vagyunk. Ő 175cm/100 kg, és 158cm/55 kg vagyok. Már 4 vérnyomásmérőnk van. Egy OMRON félautomata, GYRAS automat és 60 memóriás, mindkettő felkaros. Csuklósból OPUS, és (elta). mindkettő automata és 60 memóriás.
Mivel két egyforma ereménnyel még nem találkoztunk és azt olvastam a WEBBetegnél, hogy a kövéreknél jobb a csuklós, másoktól meg azt hallottam, hogy a csuklós 50 éven felűl az érelmeszesedése miatt rossz eredményt mutat. Nekem általában 25-30-al többet mutat a csuklós és mivel pánikos vagyok még följebb megy a csuklóson is, de nem annyival, mint a felkaroson. Mivel nekem erősen ingadozik a vérnyomásom az orvosom ilyen esetben azt mondja, hogy fél frontint és fél rudodelt kapjak be. Ez segít is., De nem tudom, hogy én vagyok-e a selejt vagy a vérnyomásmérő. Az OMRON hitelesített, de azért nem vagyok nyugodt mert 10 év óta kitapasztaltam, hogy megszédűlök és a látásomon is észreveszem, hogy most indul felfelé. A férjem észre sem veszi a 180-at, csak ideges, veszekszik és akkor méretem vele és nekem van igazam.
Várom megtisztelő válaszát.
Dr. Bodnár Edina válasza vérnyomásmérő témában
Kedves kérdező! A csuklós vérnyomásmérő esetleg extrém túlsúly esetén jön szóba, ráadásul a mérés eredményét befolyásolja a csukló helyzete (kb. a szívvel kell egy magasságban lennie), de így is kissé magasabbak lehetnek az eredmények a felkaros mérésnél. Emiatt inkább a felkaros mérőt használják (érdemes megnézni a mandzsettán feltüntetett méretet, és ha a férje karvastagsága túl nagy lenne, esetleg beszerezni egy nagyobb mandzsettát) - a hitelesített Omron mérő használata lenne a legjobb, de ezt is javasolt időnként összevetni a háziorvosi rendelőben használatos mérővel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.