Pánikbetegség - káros szenvedély
Tisztelt Doktornő/úr!
Már egy ideje pánikbetegségben szenvedek. Jelenleg részesülök pszichiátriai kezelésben, egyenlőre még csak gyógyszeres kezelésről van szó, egy hónapja 10mg-os Cipralexet (napi 1) és 0.25 mgos Xanaxot (napi 1) szedek. Örülök, hiszen az állapotom javult, ám még is vannak napok, amikor elég kellemetlenűl érzem magam. Sok éve dohányzom, egyszer már sikerűlt letennem 2és fél hónapra, ám rettentő szorongás alakult ki. Megszeretnék válni a cigarettától ismét és végleg, de mivel pánikbeteg vagyok nagyon félek a szorongástól és az újabb pánik-epizódoktól. Az első kérdésem az lenne, hogy az efféle szorongásos állapotot is blokkolja az antidepresszáns és a nyugtató? vagy inkább várjak a leszokással, míg jelentősen javul az állapotom?
A másik kérdésem az lenne, hogy az időjárás (hőingadozás, hideg- melegfront) befolyásolja a pánikbetegek, hogylétét?
...és még egy utolsó kérdés, hogy nem-e tudna ajánlani egy jó könyvet, ami a pánikbetegséggel kapcsolatos? Már elolvastam Dr. Joseph Murphy Tudatalattid csodálatos hatalma című könyvét és úgy érzem okosabb lettem és sokat tanultam belőle, de én ennél többet akarok!
Előre is köszönöm a segítséget!
Szép napot és további jó munkát!
Viktor
WEBBeteg Szakértő válasza pánikbetegség témában
Kedves Viktor! A dohányzás mind testi (nikotinfüggőség), mind lelki függőséget okoz. A leszokás nem könnyű, a nikotinmegvonás utáni tünetek hetekig, egyeseknél hónapokig eltarthatnak, de erősségük csökken. A cigaretta utáni sóvárgás okozhat dühösséget, ingerlékenységet, szorongást, nyugtalanságot. Nehéz megállapítani, hogy Önnél a szorongásos panaszok a nikotinmegvonás következménye vagy a pánikbetegség egy ettől független pánikrohama jelentkezett ismét. Az is lehetséges, hogy a nikotinhiány miatt enyhe tünetek jelentkeztek, melyek hatására kezdett el Ön szorongani és ezért jelentkezett újabb pánikrosszullét. A Cipralex (antidepresszáns) hosszú távon csökkenti a szorongást, a Xanax (szorongáscsökkentő gyógyszer) pedig az akut szorongásos panaszokat is oldja. Nem gondolom, hogy emiatt a dohányzásról való leszokást fel kellene függesztenie. Ettől függetlenül, ha állapota rosszabbodik, akkor konzultáljon pszichiáterével az esetleges dózisemelés vagy terápia módosítás végett. Emellett mindenképpen javasolnám pszichoterápia megkezdését is. A nagyobb hőingadozások és időjárás változások (frontok) a legtöbb embert valamilyen módon befolyásolják: fejfájás, rossz közérzet, vérnyomás ingadozás, alvászavarok stb. Mivel ezek kellemetlen panaszokat okozhatnak, ezért a következményes feszültség, idegesség ronthat az aktuális állapotán, de nem feltétlenül. Sok szerző foglalkozik a pszichiátriai kórképekkel így a pánikbetegséggel is. Számos értékes és hasznos könyv kapható, érdemes utána nézni, hogy Önnek melyik megközelítés felelne meg leginkább. Egy olvasmány a sok közül: Petri Lukács Ádám: Pánik: Lelki betegség. Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.