Pánikbetegség és étkezés kapcsolata
Tisztelt Doktornő/Doktorúr!
Érdeklődni szeretnék, hogy a következő panaszok mögött állhat csak pszichés jellegű: étkezések után sokszor 1-2 órán keresztül is rosszul érzem magam: mérhetően (több esetben elég jelentősen) felmegy a vérnyomásom, emelkedik a pulzusom, a gyomorom és szívem, mintha nehéz lenne, illetve komoly gymortelítettségi érzésem van (még viszonylag kis mennyiségű étel elfogyasztása után is) . Az egész pánikszerűe stresszes állapottal jár együtt, illetve a torok és a nyelv kiszáradásával, nagyfokú szomjúságérzéssel. Tudatosan próbálok levegőt felböfögni és ha sikerül, akkor könyebbséget érzek.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a panaszok jelentkezése óta nem is nagyon merek enni, tehát az evést is összekapcsoltam a félelemmel. A hasi ultrahang és az EKG, várkép, vizeletviszgálat nem mutatott ki semmilyen elváltozást.
A panaszok pár hete jelentkeztek, és sajnos minden nap és többször is előjönnek (eltérő intenzitással). Másfél évig kezeltek pánikbetegséggel (Citapram és Frontin/Xanax) és kb. 3 hónapja nem kell szednem a gyógyszert. Elképzelhető, hogy kiújult a pánikbetegségem? Illetve lehetséges, hogy ezeket a tüneteket csak pszichés úton "produkálom"? Mit javasol, milyen szakemberhez forduljak (a gyógyszeres kezelést szeretném elkerülni).
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
tszd
WEBBeteg Szakértő válasza pánikbetegség témában
Kedves Kérdező! Pánikroham tünete lehet a szapora szívverés, mellkasi és hasi kellemetlen érzés, torokban gombócszerű érzés és a "pánikszerű" állapot, ami ehhez társul. Előfordulhat, hogy korábban már tünetmentes páciens a gyógyszerek elhagyása után ismét visszaesik. Ezért én a gyógyszeres terápia mellett mindig javaslom a pszichoterápia megkezdését is. A pánikbetegséghez hozzá tartozik, hogy az illető előre fél az esetleges rosszullétektől és az azt kiváltó helyzeteket lehetőség szerint kerüli. Lehetséges, hogy Önnél kiújult a pánikbetegség és egy ilyen roham egy étkezést követően alakult ki és így, ahogyan Ön is megfogalmazta, ezt összeköti az evéssel. Ez a félelem pedig önmagát igazolva, ki is váltja étkezés után a panaszokat. Mivel testi panaszokról van szó, ezért a pánikbetegség diagnózisát csak a teljes testi kivizsgálás után lehet kimondani. Írta, hogy a hasi UH negatív volt, de talán részletesebb kivizsgálásra lenne szükség refluxbetegség kizárására, mert ez a kórkép is okozhat hasonló panaszokat. Háziorvosa tud ebben segíteni. Amennyiben eltérés nem igazolódik, akkor ismét pszichiátriai kezelésre lenne szükség. Nem biztos, hogy a gyógyszeres terápia (legalábbis kezdetben) elkerülhető. Mindenképpen javaslom a pszichoterápia megkezdését, ami azonban csak hosszab idő után hoz eredményt.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.