A jó alvást akadályozó tényezők

Medipress
megjelent:

Nem lehet úgy jót aludni, ha előtte az ember nagyon fényes dolgot nézeget. Egy új felmérés azt sugallja, hogy sok amerikai veszteget el értékes perceket az alvásidejéből, mert közvetlenül lefekvés előtt a telefonjuk, a tévéjük vagy a számítógépük elektronikus fényében időznek.

A Nemzeti Alvás Alapítvány felmérése nem bizonyítja azt, hogy az elalvás előtt tapasztalt erős fény megzavarja a pihenést. Néhány szakember azonban javasolja, hogy lefekvés előtt egy órával már érdemes lejjebb csavarni a világítást, illetve tartózkodni az e-mailek olvasgatásától és a késő esti tévéműsoroktól. 1508 embert kérdeztek ki, 13 és 64 év közöttieket.

Az elalvás nem kapcsolóval működik!

Nem merülünk álomba csak attól, mert a párnára hajtjuk a fejünket. - mondta Allison G. Harvey, a Kaliforniai Egyetem alvásspecialistája és pszichológus professzora. Időbe telik, míg este elcsendesedünk és megnyugszunk. Erős fényviszonyok között esélyünk sincs ráhangolódni az éjjeli pihenésre.

A tanulmány egészében véve azt mutatja, hogy az amerikaiak nagy többsége nem alszik eleget, 63 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy tudna többet is. A megkérdezettek 95 százaléka használ valamilyen elektromos berendezést (tévé, számítógép, videojáték vagy mobiltelefon) a lefekvés előtti órában, hetente legalább 5 alkalommal. A 30-64 év közöttiek nagyjából kétharmada gyakran tévézik, mielőtt elaludna, a fiatalabbaknak csak a fele. Ők inkább sms-eznek ebben az időszakban.

Mit okozhat az erős fény?

A gond az, hogy az alvás előtti erős fényinger megzavarhatja a bioritmust, elnyomhatja az alvást elősegítő, melatonin nevű hormon kibocsátását. De tényleg ennyire rossz az alvás szempontjából? Harvey szerint a felmérés ezt nem igazolja, de mégis azt gyanítja, hogy a fény jelenti a probléma gyökerét.

Dr. Matt Travis Bianchi, a bostoni Harvard Orvosi Egyetem alvásspecialistája szerint az alvás előtti fény kérdése bonyolult: nem minden fény hat egyformán a szervezet ciklusaira. Ráadásul mindenki másképp reagál ugyanannyi fényre.

"Akadt egy-két betegem, akiket szinte megmérgezett a fény. Ha késő este erős fény érte őket, egyáltalán nem tudtak elaludni. Az ellenkezőjére is akadt már példa: vannak akik lámpafénynél vagy működő tévé mellett alszanak, és semmilyen problémájuk nincs."

A nyugodt alvás titkai

Életünk mintegy harmadát alvással töltjük, amely hiányával nem beszélhetünk aktív és egészséges életről. Egy aktuális felmérés szerint minden második nő és minden második férfi alvászavarral küzd, amely kiváltói között első helyen a stressz szerepel. Ugyanakkor még a feszült munkanapok mellett sem törvényszerű, hogy problémánk adódjon az alvással… Alvás előtt lazítson! >>

Mit lehet tenni a jobb alvás érdekében?

Harvey javasolja az elektronikus eszközök használatának kerülését. Igyekezni kell egy nagyjából rendszeres ritmust kialakítani, reggel lehet erősebb fényt használni, este pedig tompábbat. Fontos a rendszeres testmozgás, és a lefekvés előtti 30-60 perces fokozatos lenyugvás.

Bianchi szerint, aki semmiképp nem tud lemondani a tévézés vagy a számítógépezés örömeiről, használjon olyan szemüveget, mely kiszűri a legkárosabb sugárzásokat. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy más is állhat az alvászavarok hátterében. Például az, ha valaki olyan e-mailt olvas lefekvés előtt, amin felzaklatja magát.

(Medipress)

Cikkajánló

Az alvászavar és típusai

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Alvás
Az alvás alapvető létszükséglet a szervezet - az idegrendszer, immunrendszer, hormonháztartás és minden szerv - számára a regenerálódáshoz, szerepe mind mennyiségi, mind minőségi szempontból meghatározó. Elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Semmelweis Egyetem
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség