Kiégés, félelem, fájdalom - Hogyan segít a meditáció?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

A meditáció számos egészségügyi probléma leküzdésében nyújt segítséget. Sokszor zsong a fejünk a sok elintéznivalótól, az agyunk folyamatosan pörög, és ha a munkahelyi stressz sem kímél, ideje kicsit lazítani. Hogyan?

Körülbelül 10 éve fordult a tudományos érdeklődés a meditáció felé. Bebizonyosodott, hogy a meditáció erősíti az immunrendszert, és öngyógyító folyamatokat indít el. Pozitív hatással van a szív- és érrendszerre, segít a kiégés és a magas vérnyomás kezelésében.

Hosszú távon a meditáció megváltoztathatja az agy szerkezetét, jobb életminőséget biztosít, javítja a koncentrálóképességet. Mindennek ellenére még mindig sokan szkeptikusak a meditációval szemben. Felsorolunk néhány tényt, amely igaz a meditációra, és talán a kétkedőket is meggyőzi.

1. tény: A meditáció segít a pszichés zavarok, a krónikus fájdalom és a rák legyőzésében

Mára bizonyított tény, hogy a meditációt gyakorló páciensek képesek befolyásolni vérnyomásukat. A krónikus fájdalomra, félelemre, vagy depresszióra hajlamos embereknél a tünetek súlyosbodnak stressz hatására. A stressz hatására az erek beszűkülnek, ami gyulladásos folyamatok kialakulásához és az immunrendszer gyengüléséhez vezet. A szervezet ezen reakciójával szemben hat a meditáció. A Borderline- szindróma, a depresszió, a rák és a koszorúér-betegségek esetében is sokat segít a meditáció, segítségével a félelem kézben tartható.

2. tény: Vallási gyökerek

A meditáció gyökerei több vallásban is megtalálhatók. A buddhizmus fontos elme a meditáció. A hinduizmushoz kötődő jóga maga is egyfajta meditáció. A keresztény és iszlám vallásban a meditáció célja, hogy közelebb kerüljünk Istenhez.

A meditáció modern formáját a ’80-as években Jon Kabat-Zinn fejlesztette ki.

3. tény: A meditáció változásokat idéz elő az agyban

Aki gyakran meditál, agyának azt a területét stimulálja, amelyhez a pozitív érzelmek kötődnek. Ezzel magyarázható az öngyógyító képesség. A rendszeres meditáció során a félelemérzetért felelős agyi régió mérete csökken. A tudósok megállapították, hogy a meditációval az Alzheimer-kór kialakulásának esélye is csökkenthető.

4. tény: A meditáció gyorsabban hat, mint más relaxációs technikák

Az autogén tréning segít oldani a feszültséget stresszhelyzetben. A meditáció ennél többet ad: a mindennapokban kínál megoldást a stresszhelyzetek elkerülésére, és a problémás szituációk eredményesebb kezelésére.

5. tény: Koncentrálás

A meditációt gyakorlók célja egyrészt a jelenre való koncentrálás, ami segít a stresszhelyzetek kezelésében, másrészt segíti a tudatos összpontosítást, figyelmük ráirányítását bizonyos dolgokra, például a légzésükre. A meditációt régóta gyakorlók képesek eljutni például arra a szintre, hogy ha viszket az orruk, anélkül, hogy ténylegesen megvakarnák orrukat, gondolataik erejével, megszüntetik a viszketést.

6. tény: A meditáció segíti az elvonási tünetek leküzdését

Amerikában folytatott kutatások igazolják, hogy a dohányzásról meditáció segítségével eredményesebben le lehet szokni.

7. tény: A meditáció gyakorlást igényel

Első próbálkozásra az esetek többségében nem sikerül a meditáció, a legtöbben, akik a módszertől várnak gyógyulást, nyugtalanok, és a hirtelen lassítás nem egyszerű lépés, a meditáció a zaklatott életvitel után akár unalmasnak is tűnhet. Egy bizonyos időnek gyakorlással kell telnie a meditációhoz szükséges koncentrálóképesség elsajátításához.

Mennyire viseli meg a stressz?

A stressz a hétköznapok velejárója, azonban lehet, hogy nem tudja megfelelően kezelni. Tesztünk kitöltésével választ kaphat arra, hogy az utóbbi időben mennyire sok stressz érte Önt! A stressz teszt kitöltése

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; stern.de

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Piroskáné Hajdu Petra, újságíró
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Sztancsik Ilona

Dr. Sztancsik Ilona

Kardiológus, Sportorvos, Aneszteziológus

Budapest