Epe/máj vizsgálatok
Tisztelt Plósz Doktor Úr!
Érdeklődnék, hogy milyen epe és máj vizsgálatokat javasollt elvégeztetnem.
Sajnos a belgyógyászom nem küldött sehova ezügyben, pedig panaszom van bőven: hányinger, hányás, fogyás, erős szagérzékelés, téves ízérzékelés, bizonyos ételek után, mint pl.hagyma, paprika, mogyoró, zsírosabb étel, rosszullét és görcs. Mivel a családunkban több epe beteg volt, és hasonlóak a tünetek, én erre gyanakszom. Ultrahang nem mutatott ki semmit.
Még milyen vizsgálat lenne javasollt? Korábban is volt májnagyobbodásom, most kissé ismét meg van nagyobbodva a májam, amit CT is igazolt, de ennek ellenére további vizsgálatok nem történtek, se görcsoldót nem kaptam rá.
Várom szíves válaszát!
Köszönettel:
Adél
Dr. Csuth Ágnes válasza epebántalmak témában
A hasi UH és CT-vizsgálaton kívül izotópos epeuti vizsgálat a HIDA (hepatobiliaris scintigraphia), mely az epe el- és kiválasztásának dinamikájáról is információt ad. A képalkotók mellett nagyon fontos a laboratóriumi-paraméterek ismerete (májfunkciós, epeuti, cholesterin- és vérzsír-értékek, májenzim-értékek) ismerete is. Görcsoldók (NoSpa, Buscopan) csak típusos hasi görcs (erősödő-gyengülő periodikus fájdalom) esetén lesznek hatásosak, vény nélkül kaphatók. Ha epeuti renyheségre, epehólyag-motilitás zavarra van gyanú és még nincs jelen epekövesség, javasolt az epehólyag legalább napi kétszeri teljes kiürítése (legalább két olyan étkezés, mely ehhez elegendő zsírt-olajat tartalmaz). Ezen kívül máj-méregtelenítésre javaslom a máriatövis és articsóka kivonatokat.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.