Tisztelt Dr. Filiczky István!
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretnék tanácsot kérni a Doktor úrtól. Én baranyában lakom, 47 éves mérnök vagyok. Sajnos már 15 éve beteg. Főleg emésztőrendszeri gyulladásaim vannak. De magas a koleszterinem (a statintól begörcsölök, nem tudom szedni), sulyos foku csontritkulásom van (de nem tudom szedni rá a biszfoszfonátokat, az emésztőrendszeri gyulladások miatt. A panaszaim az utóbbi 1 évben fokozódtak: nagyon erős puffadás, hányás, savtultengés, székrekedés-hasmenés váltakozása, remegés, gyengeség, szédülés, visszatérő gyulladások.stb. 15 éve szedem az omeprasolt, savközömbösitőket. Gyomortükrözés(szövettannal) eredménye: krónikus, aspecifikus gyomor-nyombél-vékonybél-gyulladás-megvastagodás, felszivódási zavar, Enyhe aktivitásu helicobacter.és valószinü-virus indikálta gyulladás.CT-eredménye: ugyanez és gyomor tágulat. A pécsi gasztroenterológusom hasnyálmirigy funkció zavart gondol okként, .keményitő-terhelés pozitiv lett. a lipiodol-próbát jód- (feltételezett) érzékenység miatt nem tudja megcsinálni (Ct-jódos-kontrasztanyagra vagyok érzékeny). Olvastam, hogy a lipiodol-próba alternativája a széklet-zsir -teszt.
Kérdéseim:
1. Azt szeretném kérdezni a doktor úrtól, hogy Magyarországon hol végeznek ilyen tesztet? Kórház, labor, magánorvos stb. annak is örülnék, ha segitene, hogy hol érdeklődjek!
2. Mi a véleménye a fent leirtakról? Milyen irányba érdemes vizsgálódni?
3.Baranyában lakom. Állitólag Budapesten van a Doktor Úrnak magánrendelése. Hol? Mikor van rendelés? Kérnék elérhetőséget (telefon, e-mail).
4. Gyomor-nyombél szövettan krónikus, aspecifikus gyulladáson kivül enyhe boholy-athrópiát irt. Lisztérzékenységre anti-tTg: negativ, anti-gliadin: pozitiv 12, 9 (12-ig jó). Most van lisztérzékenységem, vagy nincs?
5. Laktulóz-kilégzési-próba: pozitiv dysbacterózisra. Normixot irtak, de rosszul lettem tőle (hasmenés, hányás, fulladás) . Tejcukor-érzékenység csinálhat ilyen panaszokat?
6. A helicobacter-eradikációs kúrát irtak elő. egyre több antibiotikumtól leszek rosszul. Utoljára 650 mg amoxicilintől is. Most 2x1000mg amoxicilint, és 2x500mg claritromicint kell szednem. Felmerül nálam a candidiázis is. Ha ilyennagy adag antibiotikumot szedek 1 hétig lehet sulyos következménye, ha candidiázisom (sulyos mértékü) is van? Hol foglalkoznak a candidiázis diagnózisával? Ha nem kezdem el az antibiotikumos kúrát (már 1 éve húzom), mi lehet a következménye?
Nagyon megköszönném segitségét, tanácsait!
Tisztelettel: János
WEBBeteg szakértő válasza emésztőszervrendszeri betegség témában
Kedves János! Leleteiből ítélve több dolog egyyüttese miatt vannak panaszai Önnek. Inkább a fő okot kellene végre megállapítani, majd ezt követően a többi betegsége, tünete is eltűnne. A remegés, hasi görcs, székelési probléma lehet hasnyálmirigy idült gyulladásnak a következménye. A keményítőterhelés pozitív, ez nem tudom mit jelent az Ön esetében. Kóros értékű, vagy jó? Amennyiben jódos kontrasztanyagra érzékeny, akkor semmiképp ne csinálják meg a lipiodol tesztet. A széklet zsír meghatározása iránymutató, de a keményítőterhelés mellett a cukorterhelést is meg szoktuk csinálni hasnyálmirigy gyulladás, alacsony vércukor értékek gyanúja esetén. Van még egy objektív mérés, amit Lundh tesztnek hívnak. Ebben az esetben vékony csövet dugnak le a patkóbélbe orron vagy szájon keresztül, , majd tápanyagot adnak bele és onnan a hasnyálmirigy nedvet visszaszívják. A vizsgált anyagban pontosan meg tudják mondani, hogy a szénhidrát bontó, a zsírbontó, a fehérjebontó enzim értéke szenved-e zavart, vagy a, mennyiség. Takács Tamás professzor munkacsoportja dolgozik jelenleg hazánkban ezzel a módszerrel, a Szegedi I.sz Belgyógyászati Klinikán. A hasnyámirigy működést, gyulladást mindenképp tisztázni kellene. Ami a lisztérzékenység esetleges fennálltát illeti, azt gondolom, hogy lisztmentes diéta tartásával semmiképp nem ártana magának, csak a diéta tartása kötségesebb az általános étkezés összegénél. Az ún. másodlagos tejcukor érzékenység (nem a lebontó laktáze enzim hiánya), illetve a kóros baktériumok megjelenése a vastagbélben és vékonybélben (dysbacteriosis) gyakori velejárója a hasnyálmirigy nem megfelelő működésének, gyulladásának. Ezt az elmúlt 10 évben figyeltük meg hasnyálmirigy gyulladt betegeink esetében. Enyhe helicobacter pozitivitása miatt kollégám eradikálni, kiirtani akarta a baktériumot. Számos terápiás kombináció létezik, az Ön esetében kissé körültekintőbbnek kell lennünk, de megoldható. Az eradikáció során az antibiotikus terápia nem szelektív, nem csak a helicobactert, hanem a bélben lévő baktériumokat is kiirtja, tehát nem baj, ha a Normixra érzékeny. Az antibiotikus terápia után jótékony baktériumok beültetésére lesz szükség, akár Protexin, Normaflore, gastropro, stb segítségével. Végül elérhetőségem: Dr Rose Medical Center, Budapest Javulást kívánva üdvözlöm.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.