Hiba volt?
Tisztelt Dr. Úr!
2 hete szerdán foci közben félreléptem labdavezetésnél. A külbokámbál kicsit bedagadt, nem is folytattam a játékot, lesétáltam, hazamentem. másnap elmentem a sebészetre és radiológiai vizsgálaton ez áll: iránydiagnózis: a külboka törése, esés A lelet vélemény pedig ez: a külboka distalis végéből egy kölesnyi fragmentum levált.
Erre kaptam 1 hét fekvőgipszet, amivel feküdtem is, felpolcolva, de sajnos nem volt elég magasan a lábam, ezért az 1 hét után még 1 hétig rajtam hagyták mert nem ment le megfelelően a duzzanat. Letelt a 2. hét is, és járógipsz helyett egy könnyített járógipszet kértem, de megbántam mert azt is térdig rámtették, és instabil volt benne a lábam, lötyögött rajta, igaz minimálisan, de lötyögött benne. Nem tudtam benne magabiztosan bicegni, ezért elmentünk egy ortopédushoz, aki a leletek és a röntgen felvétel alapján, nem látta indokoltnak a járógpiszet, pláne nem 4 hétig, és ajánlotta h egy bokaszorítóval, amit 8as irányban kell feltépőzárazni, azzal hamarabb bekövetkezik a gyógyulás, és kezdjem el szép lassan terhelni. Mert az a kis darab, ami levált az már ott van ahol, odacsontosodott, és a röntgen kép sem mutatott elváltozást. Az orvos szerint ha 2 hét múlva csinálunk egy újabb röntgent azon is ugyanezt látnánk.
Ennek én eleget is tettem, másnap levágtam a gipszet és feltettem a szorítót. És nem értem, hogy a sebész miért nem ajánlotta a szorítót, ragaszkodott a gipszhez.
Ön szerint hiba volt levennem Dr. Úr?
Még egy kérdés Dr. Úr. bokasérülésnél indoklt a térdig érő gipsz?
WEBBeteg Szakértő válasza bokatörés témában
Bokasérülésnél mindig térdig érő gipsz szükséges, mert csak így érhatő el megfelelő rögzítés. Az, hogy önnek lötyögött a gipsz, az előfordulhat a nem megfelelő gipszeléstől is. Az, hogy gipsz, vagy bokarögzítő alkalmazása a jobb, az függ a sérülés jellegétől, illetve az orvostól is. Vannak akik nem bíznak a bokarögzítőben (vagy a betegben, mert a rögzítőt könnyebben leveszik, mint a gipszet). A mi gyakorlatunkban, ha a sérülés úgy indokolja, hogy gipsz szükséges akkor egy hétig felvágott fekvő gipsz, majd két hétig körkörös fekvő gipsz és végül 3 hét járó gipsz. Így áll össze a hat hetes rögzítés, ami egy bokatörés átlagos gyógyideje. A könnyített gipsz nem biztos, hogy jó választás, főleg ha nagy, testes betegről van szó. A leírásában kölesnyi letört darabot írnak. Ha az nem érinti közvetlenül az izületi terhelő felszínt, akkor én bokarögzítőt alkalmaztam volna. Két hétig fekszik vele, csak wc-re és étkezni megy ki, utánna két hétig mankózik, majd két hétig fokozatosan terhelve jár. A kis darab eddigre odacsontosodik, vagy felszívódik, Ezt követően, pedig teljes terheléssel járhat. Ez az én gyakorlatom ilyen jellegű sérülésnél., De ez mindenkinél más. A szakma több eljárást is elfogadhatónak tart, a cél, hogy a beteg meggyógyuljon. Azt javaslom, hogy viselje a rögzítőt a sérüléstől számított hat hétig, és ha utánna is panaszos menjen vissza a kezelőorvosához. Mielőbbi jobbulást! Üdvözlettel.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.