Citológiai vizsgálat kimutatta a gombát, hüvelyöblítés segíthet?
Tisztelt Doktornő/Doktorúr!
A nőgyógyászati citológiai vizsgálatból kiderült, hogy gombát találtak. De nem értem pontosan, hogy melyiket is kell nézni. Azokat amelyek elött keresztet találok?
Ez áll a leletemben:
Candida albicans
X Egyéb gomba:
Leptotrix
Gardnerella
X Egyéb bakt
Trichomonas vaginalis
Vírusgyanú
X Gyulladás Kolpitis
Coccus
Mit jelent akkor ez? Mindegyik megtalálható a szervezetemben?
Másik kérdésem, hogy a páromat mivel kellene kezelni, hogy ne adja nekem vissza a fertőzést? Mert volt urológusnál, vettek tőle spermamintát, de utánna nem nagyon törődtek az eredménnyel. Tudna esetleg valamit ajánlani, amit felirathatnék neki? Mert valószínűleg akkor benne is megtalálhatók ugyanezek a gombák.
Ön szerint a hüvelyöblítés mennyire lehet káros?
Köszönöm válaszait!
WEBBeteg szakértő válasza hüvelyfertőzés témában
Kedves Kérdező Elvileg az van a kenetben, amit kézzel vagy géppel beikszeltek. Tehát ha több iksz is van a leletén akkor szerintem az több kórokozóra utal, de ha kérdéses az a biztos, ha megkérdezi az orvosát. Ha ennyi kórokozó van magának, de egyébként is kezelni kell, ha bármi panasza van. A hüvelyöblítés jó dolog, de persze a kezelést nem helyettesíti és persze ésszel kell csinálni. Megelőzés: A megelőzés lényege, hogy a hüvely pH-ját rendszeresen vissza kell állítani a savas pH tartományba. Ezt legegyszerűbben a hüvelyöblítéssel lehet megoldani. Aki folyásra hajlamos, de tulajdonképpen bárki számára, ajánlatos rendszeresen kiöblíteni a hüvelyt valamilyen savas (tejsavas) oldattal. Ehhez a gyógyszertárakban lehet kapni pl. Tantum Rosa nevű hüvely irrigátort. A használata egyszerű. A tartályba koncentrált tejsavat kell tenni majd az oldatot felönteni langyos vízzel, és az applikátor rácsatlakozása után az applikátort be kell helyezni a hüvelybe és alaposan kiöblíteni a hüvelyt. Egy alkalommal akár többször is, tehát több flakonnal is lehet hüvelyt öblíteni. Nagyon fontos, hogy sohase szexuális élet előtt alkalmazzuk, mert akkor nagyon száraz lesz a hüvely, amitől fájdalmas lesz a közösülés. Szexuális aktus után viszont nemcsak lehet, de az állandó folyásos panaszokkal küszködőknek javasolt is elvégezni. Ezáltal el lehet kerülni a rendszeres orvoshoz járást. Természetesen a folyás már nem múlik el a hüvelyöblítéssel, tehát ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Fertőzés esetén fontos, hogy minden hüvelyöblítés után kifertőtlenítsék a készüléket. Ezt a legegyszerűbben úgy lehet megtenni, hogy hypós vízben elöblögetjük az eszközt, majd utána jó alaposan leöblítjük tiszta vízzel. Amennyiben csak megelőzésként használjuk a tejsavas irrigálást, akkor elég minden második vagy harmadik alkalom során kifertőtleníteni az eszközt. Hüvely fertőzés során érdemes hüvelyöblítést végezni a kúp vagy krém felvitele előtt, mert így hamarabb elmúlnak a panaszok és gyorsabb a gyógyulás is a kezelés során. Ilyenkor akár naponta többször is lehet irrigálást végezni. Amennyiben nincsen semmilyen panaszunk, úgy elegendő hetente kétszer-háromszor használni, ahogy az intim higiéniánk kívánja. A hüvelyöblítés rendszeres használatával meg lehet előzni a folyások kialakulását, elősegíteni lehet a gyógyulást. A túl gyakori irrigálás viszont nagyon szárazzá teheti a hüvelyt, ami fájdalmas szexuális életet okozhat. A fájdalmas szexen kívül még tönkre teheti a normál baktérium egyensúlyt a hüvelyben, ami még erősebb fertőzést idézhet elő. A másik probléma a túl gyakori hüvelyöblítéssel, hogy, amikor abbahagyjuk, akkor hirtelen bő váladékozás indulhat meg a hüvely mirigyeiből, amit szintén folyásnak vélhetünk. Tehát az arany középút, mint mindenben itt is ajánlott.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.