Tisztelt Doktornő!
5 hónappal ezelőtt kaptam egy gombás hüvelyfertőzést, amely azóta is rendszeresen kiújul szexuális együttlétek után annak ellenére, hogy minden esetben mindketten kezeljük magunkat. Egyik alkalommal a probléma húgyúti fertőzéssel együtt jelentkezett, ekkor párom is tapasztalt némi váladékozást a húgycsőből, mely kezelés hatására (Tarivid Richter filmtabletta) mindkettőnknél elmúlt. Ez esetben páromat urológus vizsgálta, panaszaira a fent említett gyógyszert írta, más rendellenességet nem tapasztalt. Vizeletvizsgálati lelete alapján a vizeletben nem volt gomba. Az egyik érték ugyan határérték felett volt, de azt mondta a doktor úr, hogy azzal nem kell törődni, az nem jelent gondot. Párom azóta tünetmentes, nálam azonban azóta is többször visszatért a probléma. Partnerem ilyen esetekben Canesten krémet használ, hogy megelőzzük a ping-pong effektust, sajnos sikertelenül. Azt szeretném kérdezni, hogy egy urológus meg tudja-e állapítani, hogy fennáll-e a nemi szerveket érintő gombás fertőzés, vagy esetleg más orvoshoz kellene fordulni? Az, hogy a vizeletben nem volt gomba egyértelműen utal-e arra, hogy nem állt fenn ilyen jellegű fertőzés a külső nemi szerven?
(Már az is felmerült bennem, hogy esetleg nem is gomba okozza a problémát, bár nem valószínű. A nőgyógyász ugyan megvizsgált, de tenyésztésre nem vett le hüvelyváladékot. A tünetek viszont gombára utalnak, kezelésre látszólag rendbe jön, de szexuális aktus után kiújul. 1-2 hete enyhe végbéltáji viszketést is érzek, ami állítólag szintén Candidára utal.) Pillanatnyilag a hüvely-és bélflóra egyensúlyának helyreállításával próbálkozom egy gombaellenes kezelést követően (Protexin Gynophilus és Protexin Candid-Plus kapszulákkal). Ha valóban a bélflóra megbomlott egyensúlya tartja fenn az állapotot, képes-e ez a termék rendezni vagy más szájon át szedhető kapszulára is szükség lenne? Végezetül az intim mosakodó gélekről kérdeznék. Több orvos is tanácsolja a használatukat a szexuális együttlét előtt és után a visszafertőződés elkerülésére, azonban igen eltérő és ellentmondó a véleményük abban a tekintetben, hogy mely termékeket találják jónak (savas, semleges vagy lúgos pH-jú). Pl: „A Saforelle enyhén alkalikus, 8 körüli pH-ja hatékonyan fokozza a Candida gyógyszeres kezelésének hatását. Tudnunk kell, hogy a savas pH-val rendelkezõ intim lemosók kedvezõ hatással vannak a Candida törzshöz tartozó gombák fejlõdésére, ezért ezek használata gombás fertõzések esetén nem javallott.” Egyes orvosok ennek használatát javasolják, mások óva intenek tőle és a savas pH-jú termékekre esküsznek. Önnek mi a véleménye, esetleg tapasztalata praxisa során? Melyik válik be?
Szívesen vennék bármilyen segítő tanácsot. Köszönettel: Clara
Dr. Farkas Ágnes válasza hüvelyfertőzés témában
Kedves Clara! Az egyik dolog, hogy le kellene vetetni tenyésztésre váladékot, hogy akkor most mi okozza a panaszokat. Az egyidejű húgyúti panaszok Chlamydia, vagy Mycoplasma fertőzést is felvethet. a kezelések miatt azonban egy gombás fertőzés is kialakulhatott. Ezt ellenőrizni kell. A másik, hogy a hüvely normál pH-ja savas, és a váladék a felszínre kerülve a vulvára is hatással van. Ez a természetes, a női szervezet így van kitalálva, így semmi értelme sincs a lúgos termékek használatának. Ha irrigálni szeretne, akkor max. heti 1x (gyógyszertárban kapható) tejsavas oldattal lehet azt megtenni. Az irrigálót hetente ki kell fertőtleníteni, és az irrigálást követően egy Gynflor tablettát kell a hüvelybe felhelyezni, amiben lactobacillusok vannak. A gombáktól, és a Candidától nem kell annyira félni, hiszen a bőr, a belek, és a hüvely természetes alkotórésze, mindenhol jelen vannak. Így teljesen nem lesznek kipusztítva, de a normál flóra felborulása utan (pl. anitbiotikumos kezelés) bizony elszaporodhatnak. Üdvözlettel.
Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.
Megválaszolva: 2009. szeptember 21.