Prolaktin-kortizol szint és a Xanax szedésének összefüggése! (endokrin betegség?)
Kedves Doktor Úr/Nő!
Pánik és szorongásos tüneteim kezelésére megannyi sikertelenül próbált antidepresszáns nélkül (8 félét próbáltak ki, de mindegyiktől olyan rosszul voltam, hogy csak csereberélték állandóan, néha már majd megőrültem némelyik mellékhatástól) Xanax gyógyszert írt fel a psziciáter. A napi, mennyiség (már közel másfél éve) 3 mg. ebből napi 2mg sima Xanax, este 1 mg Xanax SR.
Az utóbbi hónapokban - a szorongásos tüneteim súlyosbodása mellett - szinte mindig fáj a fejem, szédülök, zúg a fülem, olyan, mintha szél süvítene az agyam helyén) állandóan fázom, gyors a pulzusom, remegek, gyenge vagyok, fáradt, enervált, hajnal 3 óra körül rendszeresen felriadok, erős szorongásra, majdnem minden reggel hányok is, a felébredés után már visszaaludni nem tudok! Pár hete észrevettem, hogy mindkét mellemből, nyomás hatására folyadék ürül, nem fehér, nem tejszerű, inkább átlátszó! A menses előtti napok a legrosszabbak, kb. 7 nappal a menses előtt! (PMS?)
A Xanax betegtájékoztatója szerint alkalmazása során megemelkedhet a prolaktin szint, ami okozhatja, hogy a mellből tejszerű folyadék csöpögjön. A kortizol szint nővekedéséről azt olvastam, hogy a szintje hajnal 3 és 5 óra között a legmagasabb, és ha a szerotonin szint alacsony, akkor igen magas lehet a hajnali érték, ami a korai ébredést okozhatja!
Szeretném megtudni, hogy a Xanax ilyen sok ideig és adagban történő alkalmazása okozhat-e ilyen jellegű hormonváltozásoklat, zavarokat, tüneteket? Már lassan azt sem hiszem, hogy pánikbeteg lennék, hanem pontosan a hormonzavar okoz a pánikbetegséghez, szorongáshoz hasonló tüneteket, és a xanax szedése csak ront a helyzeten!
Vérvizsgálat során csak a pajzsmirigy értéket vizsgáltatta meg a háziorvosom, hiába kértem a másik két érték vizsgálatát is, pedig szerintem így talán kizárható lett volna a hormonális alapú tünetegyüttes!
Teljesen tanácstalan vagyok, hiába kérem a hormonvizsgálat elvégzését, a háziorvosom szerint csak pánik ez, meg szorongás, nyugodjak meg, nem kell kutatni a betegséget, túlreagálok mindent!
De már annyira gyenge vagyok és szinte sehová sem tudok menni a tünetek miatt, hogy én mindenféleképpen szeretném tudni, mi is a bajom igazából!
Segítő válaszát előre is köszönöm!
Ilona
WEBBeteg Szakértő válasza szorongás témában
Kedves Ilona! Igyekszem minden kérdésre, felvetésére válaszolni. 1. a legfontosabb, hogy milyen jellegű tünetekkel indult a betegsége, és ezek, hogyan alakultak a gyógyszeres próbálkozások során. Ugyanis felmerülhet a sikertelenségek mögött az is, hogy Önnek nem a hangulatjavítók a megfelelő gyógyszerek. Másik, ami a kivizsgálást illeti: amennyiben a betegség kezdeti tünetei nem utaltak hormonproblémára (minden endokrinológiai betegség összetett tünetegyüttessel leírható), akkor valóban elégséges a pajzsmirigyet ellenőrizni. Amennyiben a gyógyszer vált ki erre utaló tüneteket, már nem a mellékhatást kell vizsgálni, hanem szabadulni a kiváltó októl! 2. Xanaxról: valóban a gyógyszeralkalmazási előíratban szerepelnek ritka mellékhatásként hormonális, menstruációs problémák; ezt a gyakorlattal összevetve viszont nagyon ritkának mondható. (egyébként sokan kapnak/szednek évekig hasonló, mennyiségben nyugtatót, de ezt csak akkor javasoljuk, ha amellett a pszichés panaszok múltak vagy javultak, és nem okoz mellékhatást) 3. az első két pontra utalva azt a következtetést is levonhatjuk, hogy Ön nagyon érzékeny a gyógyszerekre (vajon ezt egyéb pl. belgyógyászati szereknél nem tapasztalta?), emiatt indokolt, hogy a pszichoterápiás lehetőségeket próbáljanak (ennek része pl. a reláxáció is), amiknek nincs mellékhatása. (Egyébként a Xanaxon kívül vannak még más feszültség- és szorongásoldók, ha ragaszkodik gyógyszerhez.) Az itt felsorolt kezelési lehetőségekről pszichiáterénél érdeklődhet. Dr. Bakos Cinnia Dóra pszichiáter
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.