Pszichológiai tünetek
Kedves Doktor!
Betegségem pszichológiai jellegű. Nem tudom, hogy pontosan beteg vagyok-e, pszichológushoz nem fordultam még, problémámról nem beszéltem szakembernek.
20 éves vagyok és idén őszig alkoholista és gyógyszerfüggő édesanyámmal éltem együtt. Azóta elköltöztem páromhoz aki szüleivel együtt mindenben támogat, tehát szeretet és gondoskodás vesz körül, mégis zavaró tüneteket észleltem.
Éjszaka egyre többet egyre élénken álmodok, nem feltétlenül rémálmok és nem is mindig ugyanaz a téma, de rossz és kellemetlen érzések vesznek ilyenkor körül és gyakran ébredek úgy, hogy nem tudom álmodtam-e és hol vagyok. Nagyon régóta fogcsikorgatásom is jelentkezik, bár ezt édesapámnál is észleltem régebben. Napközben, amiket régóta észlelek az a szorongásos zárt szájjal beszélés, tudattalan izom szorongások (kéz szorongatása, láb rázás-rángatás) .
Egyik tünetemet sem érzem kórósnak, páromon kívül nem is vették észre, de szeretnék ezektől megszabadulni. Gondolom a gyerekkorom miatt alakult ki és azóta próbálok kiengyensúlyozott életet élni, mégsem érzem magam szellemileg kiegyensúlyozottnak.
Ha tudna tanácsot adni, tájékoztatást, hogy ez, mennyire gyakori az embereknél, mi az, ami valóban segítene nagyon megköszönném!
Válaszát előre is köszönöm!
Dr. Csuth Ágnes válasza pszichiátriai betegség témában
Kedves Kérdező! A gyermekkori élmények mindenki számára meghatározóak további életét tekintve. Hatással lehetnek későbbi viselkedésére, érzéseire, hajlamosíthatnak bizonyos pszichiátriai eltérések kialakulására. A leírt panaszok valóban szorongás tünetei. Ez lehetséges, ha éppen aktuálisan stressz ér minket, izgulunk-félünk valami miatt. Ilyenkor a megterhelő esemény elmultával ezek a tünetek elmúlnak, amennyiben mindig jelen vannak, akkor arra utalnak, hogy az illető állandó szorongás alatt áll. Az élénk, kellemetlen álmok nem kórosak, de utalnak arra, hogy negatív események hatása alatt áll. Az éjszakai fogcsikorgatás az emberek 10-20%át is érinti. A halk, zárt beszéd lehet személyiségjellemző, rossz szokás is. A kéz-és lábrázás általában feszültség levezetése miatt alakul ki. Nehéz meghúzni, hol a határ a kóros és még betegségnek nem tekinthető állapotok között. Általánosságban elmondható, hogy ha ezeket a panaszokat más is észrevesz, illetve zavarják a pácienst vagy környezetét, akkor kezelésre van szükség. Az Ön esetében, mivel megterhelő gyermekkora volt, én azért javasolnám pszichoterápia megkezdését., Hogy szorongáscsökkentő vagy hangulatjavító gyógyszeres kezelésre van-e szükség, azt pedig pszichiátriai vizsgálat után lehetne megmondani.
A válasz 5 évnél régebben keletkezett, így egyes tanácsok napjainkra túlhaladottá válhattak.