Évszázados tanácsok
A BLOG LEÍRÁSA
Hol tartott az orvostudomány az 1800-as években? Mennyit tudtak az emberi testről, az egészséges életmódról, a gyermek fejlődéséről? Mi volt a gyakorlat a betegségek megelőzésében, gyógyításában? Mik voltak a leggyakoribb betegségek és az elsősegélynyújtás irányelvei? Ezekre és még sok egyéb kérdésre kaphatunk választ sorozatunkban.
Látogatás: 937194 alkalommal
A blogban írottak nem képezik a WEBBeteg orvosi tartalmának részét, azok igazság-, és valóságtartalmáért portálunk felelősséget nem vállal.
A táplálkozás - A táplálék mennyisége
"Az embernek könnyen módjában van a szükséges táplálékmennyiséget megállapítani, mert egyszerűen meg kell figyelnie, mennyi az a minimális táplálék, amely mellett testsúlya nem emelkedik és nem csökken. Általában az a szabály az irányadó, hogy ahány centiméterrel magasabb valaki egy méternél, annyi kilogramm a testének normális súlya. Ez persze csak átlagot ad, alacsony embereknél az igy nyert szám kisebb, magas embereknél pedig nagyobb a valóban normális testsúlynál.
A táplálkozás
„Nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk", ebben a rövid gyakorlati szabályban benne van minden, amit a táplálkozásról tudnunk kell. Ha valaki táplálkozás közben valóban arra forditja figyelmét, hogy csak azért egyen, mert ez az életbenmaradáshoz szükséges és ne egyen kevesebbet, de különösen ne egyen többet, mint amennyit az élet és az erő fentartásához ennie kell, akkor a táplálkozás higiénéjének a kérdése máris meg van oldva.
Szépségápolás - Illatszerek
"Ami az illatszereket illeti, ezek használata állandóan fokozódik, mert a legtöbb emberben él a vágy, hogy környezetének ne legyen kellemetlen szaga és ő maga is, lakása is, és ruházata is minél kellemesebb illatot árasszon. Ezen cél megvalósitására szolgál a parfüm. Sokat vitatkoznak azon, hogy általában szükség van-e a parfümre, hiszen a tisztaság maga teljesen elég arra, hogy sajátos üde és ellenállhatatlan illatot adjon az emberi testnek. És nem szabad elfelejteni azt sem, hogy bár a nők használják az illatszereket, azért nemcsak ők lélegzik be, hanem a férfiak is, sőt még a gyermekek is. A legtöbb divatos illatszerben pedig mérgező hatású alkatrészek vannak, amelyek nagyon alkalmasak az ember egészségének megrontására. Az illatszereknél jóval többet ér a gyakori fürdő. Aki az illatszerek használatában túlzásra ragadtatja magát, könnyen alkalmat adhat a régi közmondás alkalmazására, hogy: „Male olet, qui bene olet", azaz rossz szaga és takargatnivalója van annak, aki nagyon is illatos. Egyébként is ismeretes, hogy van olyan ember, aki a parfüm szagát egyáltalában nem türi. Napóleonról mondják, hogy elájult, mikor egy jól beparfümözött színésznő felé közeledett.
A szépségápolás egyéb eszközei
"A masszázs a szépségápolásnak régóta ismert hathatós eszköze. Már az ókori görgök és rómaiak előtt is igen nagy becse volt. A magyar asszonyok mindig igen híresek voltak a kenegetésben való jártasságukról és ügyességükről. Célja a szervezet felfrissítése, fiatalítása, csinosítása és a ráncok eltüntetése. Kétségtelen, hogy kellő hozzáértéssel igen szép eredményt lehet vele elérni. Ez a magyarázata annak, hogy egyre nagyobbodó tért hódit nemcsak a szoros értelemben vett gyógyászatban, hanem a kozmetikában is. Tudni kell azonban, hogy előnye csak akkor van, ha szakértő orvos végzi, vagy legalább is olyan ember, aki megfelelő szakoktatásban részesült, mert a masszázshoz nemcsak nyers erőre van szükség, hanem tudásra is.
A most oly divatos arcmasszázsnak néha feltűnően jó hatása van, mert nemcsak a redőket és ráncokat tünteti el, hanem az arcvonások ernyedt voltát is megszünteti, általánosságban azonban mégis tartózkodni kell a túlzottan vérmes reményektől. Csak kevés embernek van annyi türelme, hogy hónapok hosszú során keresztül naponkint kezeltesse magát. E nélkül pedig jobb hozzá sem fogni.
Szépségápolás – A női test 3. rész
"A kéz szépségének igen fontos kelléke, hogy a köröm is tiszta legyen és gondozott. A köröm ne legyen tullhosszu, de túlságosan rövid sem. A széle feleljen meg az ujj szélének, vagy ezt legfeljebb egy kevéssel haladja tul. A körömágyon se szakadások, se repedések ne legyenek. A köröm levágására görbült ollót kell használni, de ez ne legyen hegyes. A köröm szélének lesimitására körömráspoly szolgál. Városi nők körmük ápolását és gondozását manikűrökre bízzák. Ezt csak abban az esetben lehet helyeselni, ha a kézgondozással foglalkozó nők nemcsak ügyesek, hanem a tisztaság és egészségügy követelményeit is ismerik és követik.
Szépségápolás - A női test 2. rész
"A
női
láb
akkor
szép,
ha
keskeny
és
szépen
boltozott.
Ne
legyen
nagyon
hosszú,
de
ne
legyen
túlságosan
rövid
és
széles
se.
A
cipőnél
nem
az
a
fontos,
hogy
megfeleljen
a
mindenkori
divat
szeszélyeinek,
hanem
az,
hogy
a
láb
alakjához
alkalmazkodjék.
A
szük
cipőtől
a
lábujjak
elferdülnek
és
a
láb
tele
lesz
bőrkeményedéssel
és
tyúkszemmel.
Legjobb
a
fűzős-cipő.
A
túlságosan
kivágott
cipőben
a
láb
nem
áll
elég
szilárdan.
A
nagyon
magas
sarok
megnehezíti
a
járást.
A
célszerűtlen
cipő
nyomja
a
bőrt
és
kérgesedést
okoz.
Ilyen
kérgesedés
nemcsak
a
szük
cipőtől
keletkezhetik,
hanem
a
nagyon
bő
cipőtől
is,
mert
ebben
a
láb
hol
előre,
hol
meg
hátrafelé
csúszik.
A
tyúkszem
lényegében
nem
más,
mint
kérgesedés.
Az
a
legjobb
ellenszere,
ha
megfelelő
cipőt
hordunk.
A
tyúkszem
leggyakrabban
az
ujjakon
és
a
bütykökön
van,
de
lehet
az
ujjak
között,
sőt
néha
a
talpon
is.
Megszüntetése
céljából
a
háziszereknek
egész
sokasága
van
használatban.
A
fájdalomnak,
melyet
okoz,
némi
megcsökkentésére
alkalmasnak
bizonyultak
a
bőrből,
vattából
vagy
kaucsukból
való
tyukszemgyürük.
Leggyakrabban
késsel
távolítjuk
el.
ami
ellen
kifogást
nem
is
igen
lehetne
emelni,
ha
a
kiirtás
a
sebészet
tisztasági
szabályainak
figyelembevételével
történnék.
Cukorbetegeknél
nem
ajánlatos
a
sebészeti
eljárás,
mert
az
esetleges
sérülés
súlyos
következményekkel
járhatna.
Legkevésbé
veszélyes
a
salicylsavas
kollodiummal
való
kezelés.
Egy
rész
salicylsavhoz
tíz
rész
kollodium
flexile-t
kell
venni.
Ezt
az
oldatot
reggel
és
este
rá
kell
ecsetelni
a
tyúkszemre
és
környékére
mindaddig,
mig
az
egészet
egyszerűen
és
minden
erőlködés
nélkül
ki
lehet
emelni.
Szépségápolás - A női test 1. rész
"Az igazán szép nőnek nemcsak az arca szép és nemcsak az arckifejezése üde és bájos, hanem egész teste, tehát termete, nyaka, válla, melle, keze és lába is megfelel az anatómiai tökéletességnek, vagy legalább is megközelíti ezt a tökéletességet.
Szépségápolás - A test egyéb részeinek ápolása
"Régi közmondás, hogy a szem a lélek tükre. Szépségének fontos kelléke, hogy elég mélyen feküdjék, mosolygó és ragyogó legyen. Szépségét fokozza, ha tág a pupillája, azaz szembogara. Néha a nők ezt mesterségesen is tágítják atropin becseppentésével azért, hogy a tekintetök ellenállhatatlan legyen. Ezt az eljárást helyeselni nem lehet, mert az atropin súlyos méreg. A pilla-szőrök legyenek selymesek, hosszúak és szabályos lefutásuak. A szemöldök akkor szép, ha keskeny, magasan ivezett és nem bozontos. Aki rövidlátó, akinek vörös a szemhéj széle, vagy akinek árpája van a szemhéján, forduljon szemorvoshoz. A kancsalság is a szem kozmetikai fogyatékosságai közé tartozik. Csekély műtéttel könnyen lehet rajta segíteni. Ez nem jár fájdalommal és csak néhány pillanatig tart.
A fülkagyló akkor szép, ha nem túlságosan nagy, nem húsos és nem elálló. A fülcimpának szabadon kell végződnie és nem szabad hosszúnak és nagynak lennie. Fiatal egyéneknél az elálló fület fültartóval lehet megjavitani. Téves az a nézet, hogy a fülcimpát nemcsak a fülbevaló miatt kell kifúrni, hanem azért is, mert a szem megerősödik tőle. Bár a fülbevaló hordása teljesen felesleges, ellene állást foglalni meddő dolog volna, mert ezt az évezredes rossz szokást orvosi tanácsadással eltörölni nem lehet. Igen fontos, hogy a furt lyuk ne legyen nagyon közel a fülcimpa széléhez, mert a fülbevaló könnyen szétszakíthatja az egész fülcimpát, aminek mindig maradandó nyoma lesz. Fülzsirfelhalmozódás esetén a szakorvoshoz kell fordulni és nem szabad a fül belsejét hajtűvel vagy gyújtószállal piszkálni.
Szépségápolás – Májfoltok, szeplő, anyajegyek
"Az arcon gyakran találkozunk a festékanyag rendellenességeivel. Ilyen például a lencsefolt, májfolt és a szeplő. A lencsefoltok néha megmaradnak az egész életen keresztül, máskor meg minden látható ok nélkül maguktól elmúlnak. A májfoltok a néphit szerint a máj megbetegedésével hozhatók összefüggésbe. Ez téves nézet. Néha vérszegénységből, máskor meg emésztési zavarokból származnak. Az is előfordul, hogy szinök görvély-kórra, gümőkórra vagy rákra mutat. Többnyire a homlokon jelennek meg, de néha az arcon, a szemhéjon, az ajkon és az állon is találhatók.
A szeplő leginkább a vöröshajuakat és szőkéket támadja meg. Nők között gyakoribb, mint férfiak között. Az apróbb sárgás- és barnásszinü foltok legnagyobb számban az arcon, a mellkas felső részén, a karon és a kézháton foglalnak helyet. Ugy a májfoltoknál, mint a szeplőnél legfontosabb az okszerű védekezés, illetve a baj megelőzése. Szeplőnél első sorban kerülni kell az erős napfényt, hogy az ibolyántúli sugarak ne érjék az arc bőrét. Legtöbb sikerrel zöld-, barna-, sárga- és vörösszinü ruhadarabokkal lehet védekezni, mert legkevésbé ezek bocsájtják át az ibolyántúli sugarakat. Aki a szeplőt el akarja kerülni, ne csak ilyen fátyolt hordjon, hanem széles-karimáju kalapot is, amelynek karimáján ugyanilyen legyen a bélés szine is. Ilyen szinü legyen a napernyő és a Mouse is. Barnaszinü púderrel és krémmel hasonló eredményt lehet elérni. Az ibolyántúli sugarak hatásának ellensúlyozására jónak bizonyult a bőrnek chininnel való átitatása. Ujabban tért hódit az ásculin-kenőcs és a zeozon, illetve ultrazeozon-krém.
Szépségápolás - Ráncok
"Betegség esetén, kivált pedig előrehaladottabb korban a szövetek elvesztik rugalmasságukat és megjelennek az első ráncok és redők, amelyek leginkább a ruhával nem fedett testrészeken, tehát főképpen az arcon mutatkoznak. Eleinte nem feltűnőek és csak egészen közelről való szemlélésnél vehetők észre, később azonban, mikor az arcbőr fonnyadni kezd, egyre mélyebbre szántanak.
Sajnos, néha aránylag egészen fiatal korban jelentkeznek és nem csoda, ha mindenki arra törekszik, hogy a hervadásnak ezen kétségtelen jeleit eltüntesse és visszavarázsolja a bájos fiatalságot. Fiatal nők néha azért lesznek ráncosak, mert szeretik az arcukat fintorítani, máskor meg azért, mert minden különösebb ok nélkül redőkbe vonják homlokukat. Az igazi mély ráncok azonban rendszerint csak az igazi elvirágzás küszöbén kezdenek mutatkozni, kivált olyanoknál, akik lesoványodtak, akiknél tehát megfogyatkozott a bőr alatt lévő zsírszövet. Egyébiránt köztudomású, hogy a gond és bánat, nemkülönben a mértéken tul űzött szellemi munka mind nagyon alkalmas arra, hogy barázdákat véssen az ember arcára és homlokára. Bár a ráncok elhatalmasodását tétlenül nézni nem szabad, mégis kétségtelen, hogy az elmúlt ifjúságot visszahozni nem lehet. Legtöbb reménnyel a helyes életfelfogás, a gondtalan életmód és a minden tekintetben való mértékletesség kecsegtet. Ne féljünk a napfénytől és a szabad levegőn való tartózkodástól és gondoskodjunk testünknek fokozottabb mértékben való ápolásáról.