Leukémia gyermekkorban - Új utak a gyógyításban

Rákgyógyítás
megjelent:

A gyermekkori leukémia egyik fajtájának hatékonyabb gyógyítása, valamint a kezelés során keletkező mellékhatások esélyének csökkentése lehet annak a magyar tudósok részvételével folyó kutatásnak az eredménye, amelyről a világ egyik legtekintélyesebb szaklapja, a Nature Genetics online változata számolt be.

Akut limfoid leukémia, vagyis heveny nyiroksejtes fehérvérűség – ez annak a főleg gyermekkorban jelentkező betegségnek a neve, amellyel immár nyolc éve foglalkozik a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekklinikája, valamint a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet néhány kutatója. Falus András akadémikus, immunológus, aki a kezdetek óta segíti a munkát, az mta.hu-nak nyilatkozva azt mondta: az új kemoterápiás eljárásoknak köszönhetően az akut limfoid leukémia nagyjából az esetek nyolcvan százalékában gyógyítható.

Nemzetközi vizsgálatok alapján a már gyógyult gyermekek több mint 70 százalékánál azonban a kezelés utóhatásaként évek múlva különböző betegségek jelentkezhetnek.

Ezek gyakran olyan szív- vagy veseelégtelenségek, esetleg mozgásszervi betegségek, amelyek súlyos problémát jelentenek a korábban a leukémiát legyőző gyermekek számára.

- A citosztatikus gyógyszeres kezelésről tudni kell, hogy az másként hat egy-egy betegre - magyarázta Szalai Csaba kutatócsoport-vezető az mta.hu-nak.

Mint mondta, éppen ezt a jelenséget vizsgálja az általuk segítségül hívott tudományág, a farmakogenomika.

Azt tehát, hogy mi ennek az észlelt gyógyszerhatásnak és mellékhatásnak a genetikai oka.

Szintén fontos annak a megállapítása, hogy van-e a leukémia kialakulására hajlamosító öröklődő genetikai hajlam, melynek meglétét sokáig vitatták.

A teljes cikket a rakgyogyitas.hu weboldalán tudja elolvasni

Tovább Daganatos betegségek gyermekkorban - Tünetek és kezelés

Cikkajánló

A leukémia (fehérvérűség, vérrák) a vérképző szervek (csontvelő és a nyirokrendszer) daganatos megbetegedése. Mivel a leukémia a gyermekkorban előforduló leggyakoribb daganattípus, sokszor a gyermekkor betegségének tartják, holott kilencszer több felnőtt betegszik meg, mint fiatalkorú.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Pécsi Balázs, sebész, mellkassebész, klinikai onkológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.