Gyújtsunk gyertyát a szervdonáció és transzplantáció világnapján
Október 3-án, szombaton van a szervdonáció és transzplantáció Európa- és világnapja. Ez alkalomból a Magyar Szervátültetettek Szövetsége (MSZSZ) arra kér mindenkit, hogy e napon 18.30-kor gyújtson gyertyát vagy világítson néhány percen át a mobiltelefonjával.
Az MSZSZ tagegyesületeivel karöltve az ország számos pontján több szabadtéri rendezvényt, fáklyás felvonulást is tart: Debrecenben, Nyíregyházán, Miskolcon, Nyírbogáton, Szolnokon, Szegeden, Egerben, Nagykovácsiban, a tatai Öreg-tónál és Zalaszántón fáklyás sétára, a Tisza-tavon pedig fáklyás hajózás várják a támogató érdeklődőket.
Magyarországon 2007 óta emlékeznek meg a szervdonáció és transzplantáció napjáról
Az MSZSZ kezdeményezés egyik fő célja, hogy felhívja a figyelmet a donáció és az ezzel kapcsolatos megfelelő kommunikáció, tájékoztatás fontosságára. Hiszen bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy életét csak szervátültetéssel lehet megmenteni. Vagy előállhat az a tragikus helyzet, hogy hozzátartozóján már nem tudnak az orvosok segíteni, de szervei még életképesek. Egyetlen donor akár hat ember életét is megmentheti.
A „Gyújts egy gyertyát a szervdonáció és transzplantáció világnapján!” kezdeményezés emléket szeretne állítani mindazoknak, akik már nem lehetnek közöttünk, de szerveik felajánlásával életet mentettek, hozzájárultak ahhoz, hogy több mint ötezren kezdhettek új életet. Az MSZSZ felhívása és a hozzákapcsolódó rendezvények lehetőséget nyújtanak, hogy a szervátültetett emberek hálájukat és tiszteletüket fejezzék ki a szervdonorok és családtagjaik számára. Ezáltal szolidaritásukat, együttérzésüket is kifejezik a jelenleg még szervátültetésre váró betegek és rokonaik iránt. Ez a nap alkalmat teremt arra is, hogy a szervátültetésen már átesett emberek, a szervátültetés lehetőségét megteremtő, donorjelentő intenzív osztályok, valamint a transzplantációt és az utógondozást végző egészségügyi dolgozóknak köszönetet mondhassanak áldozatos munkájukért.
A jelenlegi járványhelyzetben a szövetség a rendezvényen részt vevőket arra kéri, viseljenek maszkot, és tartsanak megfelelő távolságot!
Szervátültetési háttér |
Idén szeptemberig 11 100 szervátültetés történt Magyarországon, ezen belül 1100 májtranszplantáció. A vesetranszplantációs program 1973-ban indult a SOTE I. sz. Sebészeti Klinikán, dr. Perner Ferenc vezetésével. 1979-ben Szegeden, 1991-ben Debrecenben és végül 1993-ban Pécsett is megkezdődött a program. 1994-ben megnyílt Budapesten a Transzplantációs és Sebészeti Klinika, és a következő évben megindult az azóta is sikeresen működő májtranszplantációs program.A klinikán programszerűen szív-, tüdő-, vese-, valamint kombinált hasnyálmirigy- és veseátültetést is végeznek. Az első szívátültetést 1992-ben hajtotta végre dr. Szabó Zoltán professzor a budapesti Ér- és Szívsebészeti Klinikán. A kombinált vese- és hasnyálmirigy-beültetést 1998-ban dr. Kalmár Nagy Károly kezdte meg a pécsi Sebészeti Klinikán, 2004 óta Budapesten is történik ilyen beavatkozás. 2013-ban Magyarország belépett az Eurotranszplantba. Tüdőátültetés 2015 decembere óta történik Magyarországon. Elindításáért, feltételeinek megteremtéséért 10 évig küzdöttek Lang György és Rényi-Vámos Ferenc professzorok. |