A hólyaghurut (húgyhólyaggyulladás) tünetei és kezelése

szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A hólyaghurut a férfiakat és a nőket egyaránt, az év bármely szakában érheti. A húgyhólyaggyulladás (húgyhólyaghurut, cystitis) a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladása, amely leggyakrabban a húgyutakon feljutó fertőzés következménye, de más okok is válthatnak ki hasonló panaszokat.

A téma cikkei
5/1 Húgyúti fertőzések
5/2 Visszatérő húgyúti fertőzések
5/3 Gyógynövények a húgyúti fertőzések terápiájában
5/4 Húgyhólyaggyulladás
5/5 Húgyúti fertőzések gyermekkorban

Mi okozza a hólyaghurutot?

A hólyaghurut hátterében vírusok, gombák, de az esetek nagy részében baktériumok állnak.

A fertőzés két irányból kerülhet a húgyutakba: alulról, illetve a vérereken keresztül.

Mivel a nők anatómiai felépítésük miatt fogékonyabbak az alulról felfelé irányuló fertőződésre, a fiatal nők körében 50-szer gyakrabban fordul elő a hólyaghurut, mint a férfiak között. Ennek egyik oka a rövidebb húgyvezeték, melyen így könnyebben jutnak fel a baktériumok, valamint a húgycső végbélhez és hüvelyhez való közelsége.

A húgyutak gyulladása

Ábra: A húgyutak gyulladása

A hólyaghurut tünetei

A húgyhólyaghurut jellegzetes tünetekkel jár: hidegrázás, láz, alhasi fájdalom mellett jellemző a gyakori vizelési inger, amelyet azonban csak pár csepp vizelet ürítése követ, a vizelést szúró, csípő érzés kíséri, a vizelet sötétebb, rossz szagú lehet, esetleg véres.

Megkülönböztethetünk egyszerű, illetve komplikált húgyhólyaggyulladást.

Az egyszerű húgyhólyaggyulladás jellemzői

Az egyszerű húgyhólyaggyulladás jellemzően az egyébként egészséges egyénekben alakul ki, közülük is a nők nagyobb számban érintettek.

A húgyhólyaghurut jellegzetes tünetei jelentkeznek. A vizeletürítés rendkívüli fájdalommal, égő, csípő érzéssel jár. A vizelet a benne lévő genny miatt zavaros, de akár véres is lehet a húgyhólyag nyálkahártyájának felmaródása miatt. Diagnózisa könnyen felállítható: a vizeletből a genny jelenléte tesztcsíkkal akár egy háziorvosi rendelőben is kimutatható.

A komplikált húgyhólyaggyulladás jellemzői

A komplikált (szövődményes) húgyhólyaggyulladás egyrészt nehezebben gyógyul, mint az egyszerű verzió, másrészt gyakran ismétlődik. A komplikált gyulladás kialakulására két tényező hajlamosíthat. Az egyik tényező a gyengült védekező képesség (cukorbetegek, leukémiasok, daganatos betegek, veleszületett immunhiányos egyének esetében). A másik ok a vizeletelvezető rendszerben lévő olyan kóros eltérés, mely a vizeletkiválasztás útjának akadályozása által vizeletpangáshoz vezet. A pangó vizelet pedig kiváló táptalaj a baktériumok megtelepedéséhez és szaporodásához.

Miért kell orvoshoz fordulni?

A panaszokkal sajnos sokan nem fordulnak orvoshoz, holott az orvos minden háttérben meghúzódó nőgyógyászati, urológiai problémát könnyen kiszűrhetne és kezelhetne.

A hosszan tartó hólyaghurut ráadásul vesemedence-gyulladáshoz vezethet, melynek tünetei (láz, derékfájás) sokkal kellemetlenebbek, és kezelésük is lényegesen időigényesebb. A kezeletlen hurut ráadásul krónikussá válhat, folyamatosan vagy visszatérően megkeserítve a mindennapokat.

Hólyaghurut

Hogyan kezelhető a húgyhólyaggyulladás?

Az egyszerű húgyhólyaggyulladás kezelése

Enyhébb felfázásos tüneteket lehet kezelni gyógynövénnyel, teával, bő folyadékfogyasztással, de ha egy nap alatt nem múlik el, szakorvosi segítség szükséges! Kezelésében rövid ideig tartó (3-5 nap), szájon át alkalmazott antibiotikumkúra szükséges, emellett elengedhetetlen az ágynyugalom és a bő folyadékfogyasztás.

A komplikált húgyhólyaggyulladás kezelése

A komplikált húgyhólyaggyulladások oka különböző életkorokban eltérő.

Gyermekkorban a betegség hátterében többnyire a kiválasztást akadályozó fejlődési rendellenességek állnak (gyakori a vesico-ureteralis reflux, kisfiúkban a húgycsőszűkület). Ezek korán diagnosztizálhatók, és az időben elvégzett korrekciós műtéttel elkerülhető a legveszélyesebb szövődmény, a veseelégtelenség kialakulása.

Felnőttkorban a leggyakrabban a húgyutakban lévő kő, szűkület, vagy daganat áll a komplikált gyulladás kialakulásának hátterében. Férfiakban a megnagyobbodott prosztata okozhat még megbetegedést, nőknél a betegség hátterében előfordulhat nőgyógyászati gyulladás is. A fentiekből következik, hogy a komplikált húgyhólyaggyulladás csak akkor gyógyítható meg véglegesen, ha a kiváltó okot diagnosztizáljuk és megszüntetjük.

A diagnózis felállításához képalkotó vizsgálatok szükségesek. A hasi ultrahang általában önmagában nem elegendő. Szükség lehet intravénás urographiás vizsgálat, esetleg cystoscopia elvégzésére is.

A gyulladás felszámolására a komplikált húgyhólyaggyulladás esetén is antibiotikumokat alkalmazunk, ezek azonban jóval erősebbek, mint az egyszerű formánál használtak. Az antibiotikum elindítása előtt vizelettenyésztést is készíttethet orvosa, később ugyanis csak ennek eredménye alapján módosítható az antibiotikum, ha az első kúra mellett nem észlelünk megfelelő javulást.

Mit lehet tenni a hólyaghurut megelőzése érdekében?

A bőséges folyadékfogyasztás, a réteges öltözködés, az extrém hideg kerülése, a higiénés szabályok betartása, a monogámia mind javíthatja esélyeinket a kórokozókkal szemben.

Tovább

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Cikkajánló

Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos, Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.