Fejtetű és a fejtetvesség elleni védekezés gyermekközösségekben

ÁNTSZ
frissítve:

Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Epidemiológiai Központ közösen hívja fel a szülők figyelmét arra, hogy célzott odafigyeléssel megelőzhető a gyermekközösségekben megjelenő fejtetvesség, amely minden évben visszatérő jelenség ebben az időszakban.

A fejtetű elsősorban az általános iskolákban, de esetenként az óvodákban és bölcsődékben is megjelenik. A fejtetű fertőző betegséget nem terjeszt, ártalma elsősorban a viszketés és vakarózás, amely felsebzi a bőrt és ennek következtében másodlagos bőrgyulladás alakulhat ki.

Elsősorban közvetlen érintkezés útján terjed, leggyakrabban úgy, hogy játék közben a gyerekek feje egymáshoz ér. Azonban egyik személyről a másikra bizonyos, közösen használható tárgyakkal (pl. sapkával, fésűvel, hajkefével) is átvihető.

A megelőzés egyik leghatékonyabb tényezője a szülői gondoskodás! Fontos, hogy otthon fordítsunk kellő gondot a rendszeres hajápolásra, a hajmosásra és fésülködésre, valamint ellenőrizzük gyermekeink megfelelő tisztálkodását. Továbbá hasznos, ha időről-időre átvizsgáljuk a gyermek haját, nincs-e benne élő tetű vagy serke. Amennyiben ezekre a tevékenységekre nem helyezünk hangsúlyt, megeshet, hogy a hajra került fejtetű könnyen és gyorsan elszaporodik.

Előfordul, hogy a szülői gondoskodás ellenére közösségben mégis megfertőződik gyermekünk. Ilyenkor használjuk a gyógyszertárakban, drogériákban megvásárolható tetűirtó szereket. A megvásárolt irtószert minden esetben a címkén lévő használati utasítás szerint, nagy gondossággal alkalmazzuk! A címkén feltüntetett hatás kizárólag az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által engedélyezett, OTH engedélyszámmal ellátott, az Országos Epidemiológiai Központ által hatástani szempontból bevizsgált tetűirtó szerek esetén garantálható. A készítmények hatása vegyi úton érvényesül, így azok a lárvákat és tetveket (készítményenként különböző időtartam alatt) biztosan elpusztítják.

Az engedélyezett tetűirtószereket kétféle módon bedörzsöléssel és bekenéssel alkalmazhatjuk. A kezelést követően különös gondot kell fordítani az elhalt serkék hajszálakról történő eltávolítására. Mivel a serkék cementszerű anyaggal erősen rögzítettek, ezért erre a célra csak a sűrű fogazatú fésű vagy az egyenkénti (két köröm közé fogva, esetleg csipesszel történő) lehúzás alkalmas, de egy-egy serke a hajszállal együtt le is vágható. A haj serkementessége jelzi, hogy a kezelést gondosan végezték el.

Gyermekközösségekben a védőnők rendszeres időközönként ellenőrzik a fejtetvességet és szükség esetén a kezeléseket is elvégzik, amelyben – indokolt esetben – a Kerületi/Járási Hivatalok Népegészségügyi osztályai is közreműködnek.

Tovább Segítség! Tetves a gyermekem!

(ÁNTSZ)

Cikkajánló

A tetvesség

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Fejtetű
Milyen tetvek lehetnek az ember parazitái? Hogyan kezelhető a tetvesség? Hogyan lehet elejét venni a fertőzésnek?
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Rákóczi Éva, belgyógyász-infektológus
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest