Fogszabályzás felnőttkorban
A fogszabályozással nem csak esztétikailag, hanem egészségileg is sokat tehetünk a fogainkért, még felnőttként is. A módszer kétségtelenül gyorsabb eredménnyel jár gyermekeknél, azonban későbbi életkorban is lehetséges.
Milyen problémák kezelésében hasznos a fogszabályozás?
Bár a fogszabályzásnak leginkább az általa nyerhető esztétikai előnyök jelentik a vonzerejét, a rendezetlen fogsor veszélyeket is rejt magában. Az alábbi fogászati problémák kezelésében játszhat szerepet a fogszabályozás felnőttkorban is:
- Mivel a torlódott fogazatot nehezebb tisztán tartani, a megmaradó lepedék hosszú távon savas erjedést okozhat és fogszuvasodáshoz vezethet.
- A szájban végbemenő rothasztó folyamatok eredményeként könnyen fogínygyulladás alakulhat ki, amely kezeletlenül akár a fogak kilazulását és elvesztését is eredményezheti.
- Felnőttkorban is eredményesen kezelhető a fogak rendezetlensége: amikor rések vannak a fogak között, illetve, ha bizonyos fogak a kelleténél előrébb, hátrébb vagy ferdén állnak.
- A fogszabályozás megelőzheti az olyan rendellenességeket, mint a mély- és a keresztharapás okozta gyakori állkapocs-ízületi problémák.
- A felnőttkori szabályzás előkészítheti a fogpótlásokat is, és optimális feltételeket teremthet a későbbi fogpótlások kivitelezéséhez.
Olyan is előfordul, hogy gyermekkorban végzett fogszabályzást követnie kell egy felnőttkorinak is, ugyanis a fogak valamilyen oknál fogva visszarendeződtek az eredeti, rossz helyükre.
Ritkán fordul elő olyan, hogy valakinek már nem szabályozhatóak a fogai, de ezt alapvetően nem az életkor, hanem a fogsor, fogíny állapota határozza meg.
Milyen fogszabályozó típus alkalmazandó felnőtteknél?
Már a nagyobb gyerekeknél, 12-13 éves kor után is rögzített, állandó szabályozó viselése indokolt. A hosszú távon hordandó, rögzített fogszabályzóknak több fajtája van, amelyek közül a hagyományos, fém fogszabályzó éjjel-nappal kell viselni, és 3-4 hetente a fogorvos által meghúzatni. A drót nem sérti meg a fogzománcot.
Az állandóan viselendő eszközök is lehetnek a fog színével megegyezőek. Ezek az úgynevezett láthatatlan fogszabályzók a „drótosnál” diszkrétebb, elegánsabb készülékek, esztétikailag sokkal kevésbé zavaróak, ugyanakkor drágábbak. Más, alig észrevehető megoldás is szóba jöhet, de erről minden esetben a cél és a lehetőségek pontos ismeretében lehet dönteni.
Mennyi idő a fogak szabályozása felnőttkorban?
Bár tény, hogy a még fejlődésben lévő szervezetnél a szövetek és a csontok gyorsabban képesek reagálni, a felnőttkori fogszabályozás is remek eredményeket hozhat, mind esztétikailag, mind a fogak egészségét illetően – ismerteti dr. Ameri Sahar, az Oxygen Medical fogszakorvosa.
Aki rászánja magát a kezelésre, évekkel kell számolnia, amíg megmutatkozik a várt eredmény. A rögzített szabályzónak legalább egy évig kell fent lennie, azután jöhet az éjszakai, kivehető változat, amelynek hordási ideje szintén egy-másfél év.
Ha valakinek az alsó és a felső fogsora is torlódott, ideális esetben egyszerre kezelendő a kettő, így nem kell duplán számolni a rendezéshez szükséges időt.
Mi történik a fogorvosi rendelőben?
Aki szabályoztatni szeretné a fogait, minden esetben egy teljeskörű fogászati felmérésen kell részt vennie. Csak akkor lehet belevágni a szabályozásba, ha a fogak és a száj teljesen rendben van, vagyis egészséges a fogíny, be vannak tömve a lyukas fogak, és a szakember eltávolította a fogköveket.
A fogorvost ezután is rendszeresen (kb. havonta egy alkalommal) fel kell keresni, aki meghúzza-beállítja az eszközt, illetve rendszeresen ellenőrzi a fogak állapotát.
Feltétlenül be kell tartani a viselési szabályokat, hiszen ha elhanyagoljuk, könnyen visszacsúszhatnak a nagy nehezen helyükre igazított fogaink.
Fogápolási szabályok fogszabályozó viselésével
Azzal is számolnia kell a páciensnek, hogy rögzített fogszabályzó-készülék viselésekor könnyebben maradhat ételmaradék a szájban és sokan a nehézségek miatt el is hanyagolják a szájhigiéniát, ez pedig elősegítheti a fogszuvasodás kialakulását. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a páciens elsajátítsa a megfelelő szájtisztítási és fogápolási módszereket, a speciális fogköztisztító kefék, a fogselyem, a szájvíz használatát. Ajánlott minden étkezés után fogat mosni.
Részletesen Fogápolási szabályok és tanácsok fogszabályzót viselőknek
(Szakértő: Dr. Ameri Sahar, fogszakorvos, esztétikai fogászati specialista - Oxygen Medical)