Orrcseppfüggőség - Miért veszélyes és mit tehetünk ellene?
Számos olyan betegség létezik, melynek gyógyulását jelentősen meggyorsítják a különböző, recept nélkül kapható, úgynevezett lohasztó hatású orrcseppek. Ezek az orrcseppek jók és hasznosak, azonban óvatosan kell bánni velük! Tartós használatuk esetén számos nem kívánt mellékhatás léphet fel.
Hogyan alakul ki az orrcseppfüggőség?
Az orrcseppfüggőség azt jelenti, hogy bár a betegnek korábban sem volt jó az orrlégzése (nyilván valami miatt elkezdte az orrcseppet használni), azonban egy idő után már kizárólag csak orrcsepp vagy orrspray használatát követően tud orrán keresztül levegőt venni.
A szervezetünk ezekhez a szerekhez hozzászokhat. Extrém esetben ez a hozzászokás olyan mértékű lehet, hogy napi több üveg orrcseppet is elhasználhatnak a betegek!
A lohasztó orrcseppek és spray-k a nyálkahártya ereit húzzák össze, ezáltal csökkentik a vérellátást. Így kevesebb folyadék tud az erekből a szövetközi résekbe filtrálódni, tehát csökken a nyálkahártya-duzzanat. Ez a hatás rövid távon jó, de csak rövid távon valósul meg.
A lohasztó orrcseppeket legfeljebb 7-10 napig szabad használni. Hosszú távon úgynevezett rebound (visszacsapás) effektus alakul ki, szövetközi vizenyő jön létre, tehát paradox módon az orrcsepptől lesz tartósan duzzadt az orrnyálkahártya.
Ezenkívül, ha nagy mennyiségben jut a keringésbe ilyen szer, az már akár a vérnyomást is befolyásolhatja.
Mit lehet tenni, ha valaki mégis rászokott az orrcseppre?
Első körben abba kell hagyni az orrcseppet! Ugyanis hátha csak egy elhúzódó nátha vezetett a túlzott használathoz, csak a beteg utána rajta maradt az orrcseppen. Tudom, könnyű ezt mondani, viszont annál nehezebb - főleg éjszaka - cseppentés nélkül létezni.
Igen ám, de amíg valaki rendszeresen használ ilyet, addig nem biztos, hogy pontosabb diagnózishoz jutunk, főleg, ha semmi egyértelmű kóros nem látható az orrba nézve (például nincs durva orrsövényferdülés, vagy nincs orrpolip).
Lehet, hogy látunk alsó orrkagyló duzzanatot, de az valójában még csak az orrcsepp okozta reaktív vizenyő, és esetleg javul, ha nem használja tovább a beteg cseppeket. Lehet, hogy a melléküreg CT-n látható, rostatájéki mérsékelt fátyolozottság sem egy krónikus orrmelléküreg-gyulladás, csak orrcsepp mellékhatás.
Egy szó mint száz, az első, hogy próbáljunk meg leszokni a cseppről, hátha elmúlik magától is a dugulás. Persze nem az a cél, hogy valaki hetekig ne aludjon az esetleg újra kialakuló komoly orrdugulás miatt. Sőt, az esetek nagy részében önmagában az orrcsepp elhagyása nem is oldja meg a problémát. Néha viszont igen! Mielőtt ilyen problémával jön valaki fül-orr-gégészeti vizsgálatra, akkor érdemes tenni egy próbát.
Van egy trükk, amit egy beteg mondott: egyre jobban felhígította az orrcseppet, és úgy szokott le. Teljesen logikus, és nekem eszembe sem jutott addig ez a lehetőség...
Miben segíthet a fül-orr-gégész?
Ha nem megy a leszokás, tudunk segíteni. Lehet használni helyette szteroidos orrsprayt, nyilván meg tudjuk nézni belülről az orrát, és lehet CT-vizsgálatot, allergiavizsgálatot is csináltatni. Ha kell, tudunk adni gyógyszert, meg is tudjuk műteni.
Mint minden függőség megszüntetése, eleinte ez is csak átmeneti rosszabb állapot (jelen esetben rosszabb orrlégzés) mellett lesz csak megoldható. Ilyenkor az orrcseppet fokozatosan fel kell cserélni receptre kapható, az allergia és az idült orrnyálkahártya-gyulladás kezelésében használatos szteroidos orrspray-re.
Mivel azok hatása kevésbé drámai, mint a lohasztó orrcseppeké, ezért a betegek önmagában a szteroidos orrspray-vel ritkán elégedettek. Ezért kiegészítésképpen sós vizes orröblítés, vagy allergia ellenes gyógyszer átmeneti szedése is szóba jöhet.
Ha mindezek ellenére a betegnél továbbra is tűrhetetlenül rossz az orrlégzés, úgynevezett orrkagyló-megkisebbítő műtétet lehet végezni.
További tanácsokat az ENT House blogján olvashat
(Szerző: Dr. Horváth Tamás fül-orr-gégész, Ent House Budapest)